ԵԽԽՎ պատվիրակության երեք անդամներ, ի հակադրություն պաշտոնական դիրքորոշման, նոյեմբերի 1-ին Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները կոչել են ոչ ազատ եւ ոչ ժողովրդավարական:
«Մենք չենք կարող այդ ընտրություններն արդար եւ ժողովրդավարական կոչել»,- ասված է ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության երեք անդամների՝ գերմանացի պատգամավորներ Ֆրանկ Շվաբեի, Ուտե-Ֆինկխ Քրամերի եւ իռլանդացի պատգամավոր Մայքլ ՄաքՆամարայի առանձին հայտարարությունում:
Turan գործակալության տարածած նրանց համատեղ հայտարարությունում ասված է, որ «չնայած նյութատեխնիկական բազային, այս ընտրությունները քաղաքական, խոսքի եւ մամուլի, հավաքների ազատությամբ չեն ուղեկցվել, այդ պատճառով չեն կարող ժողովրդավարական համարվել»:
Այնուհետեւ նշվում է երկրում մարդու իրավունքների վիճակի, իշխանությունների կողմից քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների վրա ճնշումների մասին: Հիշատակվում է նաեւ հայտնի իրավապաշտպանների՝ Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների, Ինտիհամ Ալիեւի, Ռասուլ Ջաֆարովի եւ այլոց անօրինական ձերբակալությունների մասին:
Մինչ այդ, ԵԽԽՎ պատվիրակության պաշտոնական դիրքորոշումը հետեւյալն է. Միլի Մեջլիսի ընտրություններն անցկացվել են երկրի Ընտրական օրենսգրքին համապատասխան:
Նոյեմբերի 2-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար, իսպանացի խորհրդարանական Յորդի Խուկլան տեղեկացրել է, որ խորհրդարանական ընտրություններին երկրի տարբեր շրջաններում հետեւել է Վեհաժողովի 28 պատգամավոր:
«Առաքելությունը հանգել է ընդհանուր եզրակացության, որ ընտրությունները հանգիստ են անցել: Քվեարկության գործընթացն ընդհանուր առմամբ համապատասխանել է միջազգային չափանիշներին: Մեր դիտորդները որեւէ միջադեպ չեն արձանագրել»,- ասված է առաքելության հայտարարությունում:
Հարցին, նախընտրական արշավի ընթացքում բանավեճերի բացակայությունը որքանո՞վ է համապատասխանում Եվրախորհրդի եւ եվրոպական պետությունների պրակտիկային, Խուկլան պատասխանել է. «Դա, իհարկե, ցնցել էր մեզ: Հեռուստաբանավեճերը ժողովրդավարական գործընթացի կարեւոր մաս են եւ հույս ունենք, որ ապագայում Ադրբեջանում դա կլինի»:

Трое членов делегации ПАСЕ, в противовес официальной позиции, сочли состоявшиеся 1 ноября парламентские выборы в Азербайджане несвободными и недемократичными.
«Мы не можем назвать эти выборы справедливыми и демократичными», говорится в отдельном заявлении трех членов мониторинговой миссии ПАСЕ, германских депутатов: Франка Швабе ( Frank Schwabe),  Уте-Финкх Крамера (Ute Finckh-Kraemer) и ирландского депутата Майкла Макнамары (Michael McNamara).
В совместном заявлении депутатов, переданном в агентство Turan, сказано, что, «несмотря на материально-техническую базу, эти выборы не сопровождались политической свободой, свободой слова и прессы, собраний и объединений, а посему не могут считаться демократическими». Далее в заявлении отмечается плохое состояние прав человека в стране, говорится о давлении властей на гражданское общество, НПО, занимающихся вопросами прав человека. Напоминается о незаконных арестах известных правозащитников: Лейлы Юнус, Арифа Юнуса, Интигама Алиева, Расула Джафарова и других. «Подавление свободы слова и прессы долгое время является предметом беспокойства местной и международной общественности, но теперь тенденция преследования журналистов и их аресты по надуманным обвинениям еще более усилилась», - сказано в заявлении. В заключении члены наблюдательной миссии ПАСЕ  выражают сожаление, что власти так и не создали условий для присутствия на выборах мониторинговой группы БДИПЧ ОБСЕ.
Между тем, официальная позиция делегации ПАСЕ заключается в том, что выборы в Милли меджлис  прошли в соответствии с Избирательным кодексом страны.
Как сообщил на пресс-конференции 2 ноября глава делегации ПАСЕ, испанский парламентарий  Йорди Шукла (Jordi Xucla), за выборами наблюдали 28 депутатов ассамблеи в разных регионах страны. «Миссия пришла к общему мнению, что выборы прошли спокойно. Процесс голосования в целом соответствовал международным стандартам. Наши наблюдатели не зафиксировали никаких инцидентов», - сказано в заявлении миссии. В то же время, миссия отмечает, что «в Азербайджане вызывает серьезное беспокойство ситуация в области прав человека, так ряд правозащитников и активистов НПО находятся под арестом». Делегация  ПАСЕ также констатировала отсутствие мониторинга на выборах со стороны Европарламента, ПА ОБСЕ и БДИПЧ ОБСЕ и приветствовала участие местных и международных наблюдателей.
На вопрос,  насколько соответствовала стандартам СЕ и практике европейских государство отсутствие дебатов в период предвыборной кампании,  Шукла ответил так: «Это конечно нас шокировало. Теледебаты важная часть демократического процесса и надеемся, что в будущем это будет и в Азербайджане».