Իսրայելի իշխանությունները օրենքից դուրս են հայտարարել երկրում խոշորագույն իսլամական կազմակերպություններից մեկը եւ այս գիշեր մասշտաբային ոստիկանական գործողություն են իրականացրել՝ առգրավելով այդ կազմակերպության գույքն ու ակտիվները:
Իսրայելի ռազմաքաղաքական կառավարությունը «Իսլամական շարժման» հյուսիսային թեւին» մեղադրել է «ստի ու հրահրման արշավ» սկսելու մեջ, որը զգալի չափով նպաստել է Մերվաոր Արեւելքում ներկա բռնկումներին: Այդ բռնկումները վերջին երկու ամսում 14 իսրայելցու եւ 80 պաղեստինցու մահվան պատճառ են դարձել, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Կառավարությունը… վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի նախագահությամբ որոշել է «Իսլամական շարժման» հյուսիսային թեւին» Իսրայելում անօրինական կազմակերպություն է հռչակել»,-ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Израильские власти объявили вне закона одну из крупнейших в стране исламистских организаций и провели в ночь на вторник масштабную полицейскую операцию по конфискации ее активов.
Объясняя свое решение, военно-политический кабинет обвинил «Северное крыло «Исламского движения» в разжигании «кампании лжи и подстрекательства», которая в значительной степени спровоцировала нынешний всплеск ближневосточного конфликта, унесший за неполные два месяца жизни 14 израильтян и 80 палестинцев, передает РИА Новости.
«Кабинет… под председательством премьер-министра Биньямина Нетаньяху принял решение объявить «Северное крыло «Исламского движения» в Израиле незаконной организацией», — сказано в сообщении правительства.