ԱՄՆ-ում դատարանը Պետդեպարտամենտին պարտավորեցրել է նախկին պետքարտուղար,  ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի էլեկտրոնային նամակագրությունը հրապարակել Դեմոկրատական կուսակցական նախնական ընտրություններից (փրայմերիզ) մեկնարկից մեկ օր առաջ։
Քլինթոնը հետաքննության ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել այն բանից հետո, երբ պարզվել էր, որ պետքարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնելիս անձնական փոստն օգտագործել է ծառայողական նամակագրության համար։
Հինգշաբթի դաշնային դատավոր Ռուդոլֆ Կոնտրերասը բավարարել էր Vice News ինտերնետ պարբերականի  հայցը, որի համաձայն՝ Քլինթոնի նամակագրությունը հանրային մեծ հետաքրքրություն է առաջ բերել եւ պետք է հրապարակվի փրայմերիզից առաջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։

Суд в США обязал госдепартамент США опубликовать электронную переписку экс-главы ведомства и кандидата на пост президента Хиллари Клинтон за день до начала предварительных партийных выборов (праймериз) Демократической партии.
Клинтон оказалась в центре расследования после того, как выяснилось, что в бытность государственным секретарем она использовала частный сервер для служебной переписки, которую по решению суда публикует дипломатическое ведомство США.
В четверг федеральный судья Рудольф Контрерас удовлетворил запрос интернет-издания Vice News, согласно которому письма Клинтон вызывают большой общественный интерес и должны публиковаться непосредственно перед партийными мероприятиями, передает РИА Новости