Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանի աշխատանքի վերսկսման ամսաթիվը դեռ որոշված չէ: Մարտի 29-ին այնտեղ վնասի վերացման աշխատանքների արդյունքների ստուգում պետք է կատարվի, հաղորդում է օդանավակայանի կայքը:
Հայտարարության համաձայն, վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ, որոնք սկսվել են մարտի 24-ին, երկրի իշխանությունների պահանջով նաեւ անվտանգության լրացուցիչ միջոցառումներ են իրականացվում:
«Այս երեքշաբթի ժամանակավոր կառուցվածքների տեսչական ստուգումներ կանցկացվեն, այդ թվում հրդեհային անվտանգության առումով: Ուղեւորահոսքի ռեժիմով աշխատանքը ստուգելու համար, օդանավակայանում մարտի 29-ին, 800 աշխատակիցների մասնակցությամբ ստուգում կկազմակերպվի»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Ստուգմանը կօժանդակեն Բելգիայի դաշնային ոստիկանությունն ու քաղավիացիայի համար պատասխանատու ծառայությունը: Դրանից հետո օդանավակայանի աշխատանքը վերսկսելու համար անհրաժեշտ կլինի երկրի իշխանությունների հավանությունը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2016թ. մարտի 22-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 08։00-ին, Բրյուսելի օդանավակայանում 2 պայթյուն էր որոտացել։ Եվս երկու պայթյուն հնչել էր մետրոպոլիտենի Մելբեկ եւ Շուման կայարաններում։

Дата возобновления работы международного аэропорта Брюсселя, в котором произошли два взрыва, пока не определена; во вторник, 29 марта, пройдут проверки результатов работ по ликвидации ущерба, сообщается в заявлении на сайте аэропорта, передает РИА Новости.
Согласно заявлению, при ремонтных работах, которые начались 24 марта, по требованию властей страны также вводятся дополнительные меры безопасности. Функциональность конструкций необходимо будет проверить в режиме, близком к рабочему.
«В будущий вторник будут проведены инспекции временных конструкций, в том числе на пожарную безопасность. Чтобы проверить работу в режиме пассажиропотоков, во вторник аэропорт организует проверку при помощи 800 своих сотрудников», — написано в заявлении.
Также отмечается, что проверки будут проводиться в сотрудничестве с партнерами аэропорта, федеральной полицией и бельгийской службой, отвечающей за гражданскую авиацию.
После этого для возобновления работы аэропорту будет необходимо получить одобрение властей страны.
Два взрыва прогремели в международном аэропорту Брюсселя утром 22 марта. Третий взрыв произошел чуть позже в вагоне метро на станции «Мальбек».