DW-ի վերլուծաբան Կոնստանտին Էգգերտը Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների հանդիպումն անվանում է «Էրդողանի ստորացում»: «Պուտինին հյուր եկած օտարերկրյա առաջնորդը վաղուց նրան այսքան բացահայտորեն եւ ստորացված եղանակով չէր շողոքորթել: Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանը ստիպված է եղել կուլ տալ նաեւ բոլորովին ոչ երկիմաստ պաշտոնական վիրավորանքը. Կրեմլի արարողակարգի ծառայությունը երկու երկրի նախագահի հանդիպումը կազմակերպել է ոչ այլուր, քան Ստրելնայի Կոնստանտինյան պալատի Հունական հյուրասրահում»:
Ռուսաստանյան «Կոմերսանտը» իր հերթին նշում է, որ առաջինը Կոնստանտինյան պալատի հունական սենյակ է մտել Վլադիմիր Պուտինը: Ռեջեփ Էրդողանը մեկ րոպեից մի քիչ պակաս ժամանակ հետո է մտել, բայց երբ նա արդեն առաջանում էր միջանցքով, Պուտինը մի պահ շրջվել է դռնից եւ թուրք առաջնորդը, սրահ մտնելով, տեսել է ռուսաստանյան առաջնորդի թիկունքը»: Միաժամանակ ABC News–ը նշում է, որ Պուտինը ստիպված է եղել սպասել Էրդողանին, որն ուշացել է մի քանի րոպե։ Մասնավորապես Թուրքիայի նախագահին սպասող Պուտինին պատկերող կադրերը կարելի է տեսնել այստեղ։ Այսպիսով՝ «ալֆա–տղերքը» հանդիպումից առաջ որոշել էին մի փոքր ուժերը չափել։ Այնուամենայնիվ, կարելի է նշել, որ ռուսական կողմը Էրդողանի «ստորացումից» բացառապես հոգեբանական հաճույք է ստացել, հանդիպման ընթացքում, ըստ էության, խոսք չի եղել թուրքերի կողմից խոցված կործանիչի համար փոխհատուցման մասին:
Էրդողանի կողմից իր «թանկագին ընկերոջ» նկատմամբ շողոքորթություններին ու սիրո խոստովանություններին ի պատասխան Պուտինի զուսպ պահվածքը գուցե այն մասին է խոսում, որ Մոսկվայում առայժմ այնքան էլ հակված չեն վստահել «խելքի եկած» թուրք գործընկերոջը:
Ինչի շուրջ է հաջողվել պայմանավորվել:
Բանակցությունների արդյունքում երկու երկրի առաջնորդները պայմանավորվել են վերականգնել «Թուրքական հոսք» նախագիծը, ակտիվացնել Ակկույու ԱԷԿ-ի շինարարության նախագիծը եւ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին վերադարձնել թուրքական հանգստավայրեր: Մոսկվան չի բացառել նաեւ Թուրքիայի նկատմամբ պարենի էմբարգոյի վերացումը: «Մենք շատ խորհրդանշական բաներ կտեսնենք, շատ պարեր եւ ժեստեր, բայց կոնկրետ ձեռքբերումները շատ չեն: Դրանք ավելին կլինեն Սիրիայի առումով», - կարծում է Slon.ru-ի արտաքին քաղաքական վերլուծաբան Վլադիմիր Ֆրոլովը:
Սիրիական հարցը
Այնուամենայնիվ, կոնկրետ տեղեկություններ չկան այն մասին, թե ինչ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել Սիրիայի վերաբերյալ արմատապես տարբեր դիրքորոշումներ ունեցող Պուտինը եւ Էրդողանը: Հարցը քննարկվել է արտգործնախարարների մասնակցությամբ հանդիպումից հետո: Բայց մինչ այդ, Պուտինը նշել է. «Սիրիական խնդրի կարգավորման վերաբերյալ մեր հայացքները ոչ միշտ են համընկել: Ժողովրդավարական փոխակերպումները կարող են ձեռք բերվել միայն ժողովրդական միջոցներով. դա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է: Բայց մենք եւ Թուրքիան ընդհանուր նպատակ ունենք եւ, դրա վրա հիմնվելով, մենք ընդհանուր լուծում կփնտրենք»: «Երկու ավտոկրատների միջեւ համաձայնագիրը կարող է փոխել աշխարհը» - պնդում է գերմանական Focus պարբերականը, մեջբերումը` ըստ «Ինոպրեսայի»: «Եթե ապագայում Թուրքիան միանշանակ դիրքորոշում զբաղեցնի Ռուսաստանի կողքին, Արեւմուտքի տեսանկյունից դա կնշանակի լուրջ փոփոխություններ: ԱՄՆ-ն հենց այնպես կուլ չի տա դա», - ասում է քաղաքագետ Աբդել էլ-Հուսեյնը, մատնանշելով Թուրքիայի, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի, վճռորոշ գեոպոլիտիկ դերը:
«Պուտինը միշտ հնարավորություններ է փնտրում ռուսական ազդեցության տարածման համար, հատկապես` ԱՄՆ-ի հաշվին: Հուլիսի 15-ի հեղաշրջումից հետո Թուրքիայի հետ կապերի վերականգնումը նրան շանս կտա ՆԱՏՕ-ում երկպառակություն սերմանել, խաղալ Վաշինգտոնի հասցեին Էրդողանի կասկածների վրա եւ դաշնակիցների իր ցանցը կառուցել` դա ԱՄՆ-ին հակադրելու համար: Թուրքիան համեղ պատառ է.իր մեծությամբ Եվրոպայի ութերորդ տնտեսությունն է, որի բնակչության թիվը հավասար է Գերմանիայի բնակչությանը: Թուրքիայի դիրքը եւ ազդեցությունը նրան անփոխարինելի են դարձնում Սիրիայում. իսկ դա Ռուսաստանի համար ծայրաստիճան կարեւոր խնդիր է», - ասված է The Wall Street Journal-ի հոդվածում:
DW-ն նշում է, որ «թուրք առաջնորդն իր ծանրակշիռ փաստարկն ունի Կրեմլի հետ բանակցություններում. Սիրիայի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը: Պուտինը հույս ունի, որ ներկայիս բարդ հանգամանքներում Էրդողանը պատրաստ կլինի վերանայել հարեւան երկրում քաղաքացիական պատերազմի վերաբերյալ իր հայացքները: Կրեմլում սպասում են, որ նա կկատարի անցյալում տրված խոստումը` վերականգնել հարաբերությունները Բաշար Ասադի վարչակարգի հետ»:
Ռուսաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան «դաշինքը»
Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Ադրբեջանը համագործակցության եռակողմ ձեւաչափ են գործարկել: Այդ մասին Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքում հայտնել է Էրդողանը: Հենց միայն այդ ֆրազը բավարար է, որպեսզի պաշտոնական Երեւանին ստիպեն լավ մտածել: Հատկապես` Բաքվի գագաթնաժողովի լույսի ներքո: «Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջնորդների միջեւ բարձր մակարդակի շփումների աշխուժացումը նախաբան կդառնա Մոսկվայում օգոստոսի 10-ին նշանակված եւս մեկ նշանակալի հանդիպման համար` նախագահ Պուտինի` իր հայ գործընկեր Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման», գրում է «Կոմերսանտը»: Տարածաշրջանային առաջնորդների` մեկը մյուսի հետեւից պլանավորված հանդիպումները նախագահ Պուտինի հետ կարող են մեկ շղթայի օղակները լինել. միաժամանակ դիվանագիտական մարաթոնի արդյունքը պետք է դառնա Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նախադրյալների ստեղծումը, նշում է պարբերականը: «Հուլիսի երկրորդ կեսին Երեւանում ընթացած զինված հակամարտությունը ցուցադրել է արմատական տրամադրությունների աճը եւ նախագահ Սարգսյանի դիրքերի թուլացումը: Այս իրավիճակում Սերժ Սարգսյանին անհրաժեշտ է արտաքին վճռորոշ խաղացողների աջակցությունը, որոնք ի վիճակի են նրա վարչակարգի պահպանման երաշխավորը դառնալ: Ռուսաստանից բացի, Հայաստանի համար անսպասելիորեն նման խաղացող կարող է դառնալ նրա անհաշտ ընդդիմախոսը` Թուրքիան», - կարծում են հրապարակման հեղինակները:
Դատելով զարգացումներից, պաշտոնական Երեւանը պետք է շտապի, որպեսզի կերված զինվոր չդառնա այս բարդ եւ խճճված շախմատային գեոպոլիտիկ խաղում:

Встречу президентов России и Турции обозреватель DW  Константин Эггерт называет «унижением Эрдогана». «Давно уже иностранный лидер, приехавший к Путину в гости, не заискивал перед ним столь открыто и униженно. Реджепу Тайипу Эрдогану пришлось проглотить даже вполне недвусмысленное официальное оскорбление: встречу двух президентов служба протокола Кремля организовала не где-нибудь, а в Греческой гостиной Константиновского дворца в Стрельне».
В свою очередь, российский «КоммерсантЪ» отмечает, что «первым в греческую комнату Константиновского дворца вошел Владимир Путин. Реджеп Эрдоган появился меньше, чем через минуту, но когда он уже шел по коридору, Владимир Путин на мгновение отвернулся от двери, и турецкий лидер, войдя в зал, увидел спину российского лидера». Между тем ABC News, отмечает, что Путину пришлось ждать Эрдогана, который опоздал на пару минут. В частности, кадры со ждущим турецкого лидера Путиным можно посмотреть здесь. Таким образом, «альфа-самцы» в начале встречи решили немного поиграть мускулами.  Тем не менее, можно отметить, что российская сторона получила исключительно психологическое удовлетворение от «унижения» Эрдогана, речи о компенсации за сбитый турками истребитель в ходе встречи, судя по всему, не было.
Демонстративно сдержанная позиция Путина на заискивания и признания в любви к «дорогому другу» со стороны Эрдогана, возможно, говорит о том, что в Москве пока не слишком склонны доверять «образумевшемуся» турецкому парнетру.
О чем удалось договориться
По итогам переговоров лидеры двух стран договорились о возобновлении «Турецкого потока»,  активизации проекта по строительству АЭС Аккуя,  возвращении российских туристов на турецкие куророты. Москва также не исключила постепенного снятия продэмбарго с Турции. «Мы увидим много символизма, много танцев и жестов, но конкретных достижений будет немного. Больше их будет по Сирии», - считает внешнеполитический обозреватель Slon.ru Владимир Фролов.
Сирийский вопрос
Тем не менее конкретной информации о  том к каким договоренностям пришли Путин и Эрдоган, имеющие кардинально противополжные позиции по Сирии, нет. Вопрос обсуждался после встречи при участии глав МИД и спецслужб. Но перед этим Путин отметил: «Наши взгляды на урегулирование сирийской проблемы не всегда совпадали. Демократические преобразования могут быть достигнуты только демократическими средствами — это наша принципиальная позиция. Но у нас с Турцией есть общая цель, и, основываясь на этом, мы будем искать общее решение». «Пакт между двумя автократами может изменить мир» - утверждает немецкое издание Focus, цитата по Инопрессе. «Если в будущем Турция займет однозначную позицию на стороне России, с точки зрения Запада это будет означать драматичные изменения. США просто так это не проглотят», - говорит политолог Абдель эль-Хуссейни, указывая на решающую геополитическую роль Турции как страны НАТО.
«Путин всегда ищет возможностей для распространения российского влияния, особенно за счет США. Восстановление связей с Турцией после попытки переворота 15 июля дает ему шанс посеять в НАТО раскол, сыграть на подозрениях Эрдогана в адрес Вашингтона и построить свою сеть союзников, чтобы противопоставить ее США. Турция - лакомый кусок: восьмая по величине экономика Европы с численностью населения, как в Германии. Положение и влияние Турции делают ее незаменимой в Сирии - а это критически важная проблема для России», - говорится в статье  The Wall Street Journal
Как отмечает DW, «у турецкого лидера есть свой весомый аргумент на переговорах с Кремлем - его позиция по Сирии. Путин надеется, что в нынешних стесненных обстоятельствах Эрдоган готов будет пересмотреть свои взгляды на гражданскую войну в соседней стране. В Кремле ждут, что он сдержит данное в прошлом месяце обещание восстановить отношения с режимом Башара Асада».
«Альянс» Россия- Турция- Азербайджан
Россия, Турция и Азербайджан запустили трехсторонний формат сотрудничества. Об этом по итогам переговоров с Путин заявил Эрдоган. Одной этой фразы достаточно, чтобы заставить официальный Ереван сильно призадуматься. В особенности в свете бакинского саммита.«Оживление контактов на высшем уровне между лидерами России, Азербайджана и Турции станет прологом к намеченной на 10 августа в Москве еще одной знаковой встрече — саммиту президента Путина с его армянским коллегой Сержем Саргсяном», пишет «КоммерсантЪ». Запланированные одна за другой встречи региональных лидеров с президентом Путиным могут оказаться звеньями одной цепи — результатом дипломатического марафона при этом должно стать создание предпосылок для нормализации отношений между Арменией и Турцией, отмечает издание.«Вооруженное противостояние в Ереване, продолжавшееся на протяжении второй половины июля, продемонстрировало рост радикальных настроений и ослабление позиций президента Саргсяна. В этой ситуации Сержу Саргсяну необходима поддержка ключевых внешних игроков, способных стать гарантами сохранения его режима. Помимо России таким игроком для Армении неожиданно может стать ее непримиримый оппонент — Турция», - считают авторы публикации.
Судя по развитиям, официальному Еревану следует поторопиться, чтобы не оказаться пешкой, съеденной в этой сложной и запутанной шахматой геополитической игре.