DW-ի վերլուծաբան Կոնստանտին Էգգերտը Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների հանդիպումն անվանում է «Էրդողանի ստորացում»: «Պուտինին հյուր եկած օտարերկրյա առաջնորդը վաղուց նրան այսքան բացահայտորեն եւ ստորացված եղանակով չէր շողոքորթել: Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանը ստիպված է եղել կուլ տալ նաեւ բոլորովին ոչ երկիմաստ պաշտոնական վիրավորանքը. Կրեմլի արարողակարգի ծառայությունը երկու երկրի նախագահի հանդիպումը կազմակերպել է ոչ այլուր, քան Ստրելնայի Կոնստանտինյան պալատի Հունական հյուրասրահում»:
Ռուսաստանյան «Կոմերսանտը» իր հերթին նշում է, որ առաջինը Կոնստանտինյան պալատի հունական սենյակ է մտել Վլադիմիր Պուտինը: Ռեջեփ Էրդողանը մեկ րոպեից մի քիչ պակաս ժամանակ հետո է մտել, բայց երբ նա արդեն առաջանում էր միջանցքով, Պուտինը մի պահ շրջվել է դռնից եւ թուրք առաջնորդը, սրահ մտնելով, տեսել է ռուսաստանյան առաջնորդի թիկունքը»: Միաժամանակ ABC News–ը նշում է, որ Պուտինը ստիպված է եղել սպասել Էրդողանին, որն ուշացել է մի քանի րոպե։ Մասնավորապես Թուրքիայի նախագահին սպասող Պուտինին պատկերող կադրերը կարելի է տեսնել այստեղ։ Այսպիսով՝ «ալֆա–տղերքը» հանդիպումից առաջ որոշել էին մի փոքր ուժերը չափել։ Այնուամենայնիվ, կարելի է նշել, որ ռուսական կողմը Էրդողանի «ստորացումից» բացառապես հոգեբանական հաճույք է ստացել, հանդիպման ընթացքում, ըստ էության, խոսք չի եղել թուրքերի կողմից խոցված կործանիչի համար փոխհատուցման մասին:
Էրդողանի կողմից իր «թանկագին ընկերոջ» նկատմամբ շողոքորթություններին ու սիրո խոստովանություններին ի պատասխան Պուտինի զուսպ պահվածքը գուցե այն մասին է խոսում, որ Մոսկվայում առայժմ այնքան էլ հակված չեն վստահել «խելքի եկած» թուրք գործընկերոջը:
Ինչի շուրջ է հաջողվել պայմանավորվել:
Բանակցությունների արդյունքում երկու երկրի առաջնորդները պայմանավորվել են վերականգնել «Թուրքական հոսք» նախագիծը, ակտիվացնել Ակկույու ԱԷԿ-ի շինարարության նախագիծը եւ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին վերադարձնել թուրքական հանգստավայրեր: Մոսկվան չի բացառել նաեւ Թուրքիայի նկատմամբ պարենի էմբարգոյի վերացումը: «Մենք շատ խորհրդանշական բաներ կտեսնենք, շատ պարեր եւ ժեստեր, բայց կոնկրետ ձեռքբերումները շատ չեն: Դրանք ավելին կլինեն Սիրիայի առումով», - կարծում է Slon.ru-ի արտաքին քաղաքական վերլուծաբան Վլադիմիր Ֆրոլովը:
Սիրիական հարցը
Այնուամենայնիվ, կոնկրետ տեղեկություններ չկան այն մասին, թե ինչ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել Սիրիայի վերաբերյալ արմատապես տարբեր դիրքորոշումներ ունեցող Պուտինը եւ Էրդողանը: Հարցը քննարկվել է արտգործնախարարների մասնակցությամբ հանդիպումից հետո: Բայց մինչ այդ, Պուտինը նշել է. «Սիրիական խնդրի կարգավորման վերաբերյալ մեր հայացքները ոչ միշտ են համընկել: Ժողովրդավարական փոխակերպումները կարող են ձեռք բերվել միայն ժողովրդական միջոցներով. դա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է: Բայց մենք եւ Թուրքիան ընդհանուր նպատակ ունենք եւ, դրա վրա հիմնվելով, մենք ընդհանուր լուծում կփնտրենք»: «Երկու ավտոկրատների միջեւ համաձայնագիրը կարող է փոխել աշխարհը» - պնդում է գերմանական Focus պարբերականը, մեջբերումը` ըստ «Ինոպրեսայի»: «Եթե ապագայում Թուրքիան միանշանակ դիրքորոշում զբաղեցնի Ռուսաստանի կողքին, Արեւմուտքի տեսանկյունից դա կնշանակի լուրջ փոփոխություններ: ԱՄՆ-ն հենց այնպես կուլ չի տա դա», - ասում է քաղաքագետ Աբդել էլ-Հուսեյնը, մատնանշելով Թուրքիայի, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի, վճռորոշ գեոպոլիտիկ դերը:
«Պուտինը միշտ հնարավորություններ է փնտրում ռուսական ազդեցության տարածման համար, հատկապես` ԱՄՆ-ի հաշվին: Հուլիսի 15-ի հեղաշրջումից հետո Թուրքիայի հետ կապերի վերականգնումը նրան շանս կտա ՆԱՏՕ-ում երկպառակություն սերմանել, խաղալ Վաշինգտոնի հասցեին Էրդողանի կասկածների վրա եւ դաշնակիցների իր ցանցը կառուցել` դա ԱՄՆ-ին հակադրելու համար: Թուրքիան համեղ պատառ է.իր մեծությամբ Եվրոպայի ութերորդ տնտեսությունն է, որի բնակչության թիվը հավասար է Գերմանիայի բնակչությանը: Թուրքիայի դիրքը եւ ազդեցությունը նրան անփոխարինելի են դարձնում Սիրիայում. իսկ դա Ռուսաստանի համար ծայրաստիճան կարեւոր խնդիր է», - ասված է The Wall Street Journal-ի հոդվածում:
DW-ն նշում է, որ «թուրք առաջնորդն իր ծանրակշիռ փաստարկն ունի Կրեմլի հետ բանակցություններում. Սիրիայի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը: Պուտինը հույս ունի, որ ներկայիս բարդ հանգամանքներում Էրդողանը պատրաստ կլինի վերանայել հարեւան երկրում քաղաքացիական պատերազմի վերաբերյալ իր հայացքները: Կրեմլում սպասում են, որ նա կկատարի անցյալում տրված խոստումը` վերականգնել հարաբերությունները Բաշար Ասադի վարչակարգի հետ»:
Ռուսաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան «դաշինքը»
Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Ադրբեջանը համագործակցության եռակողմ ձեւաչափ են գործարկել: Այդ մասին Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքում հայտնել է Էրդողանը: Հենց միայն այդ ֆրազը բավարար է, որպեսզի պաշտոնական Երեւանին ստիպեն լավ մտածել: Հատկապես` Բաքվի գագաթնաժողովի լույսի ներքո: «Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջնորդների միջեւ բարձր մակարդակի շփումների աշխուժացումը նախաբան կդառնա Մոսկվայում օգոստոսի 10-ին նշանակված եւս մեկ նշանակալի հանդիպման համար` նախագահ Պուտինի` իր հայ գործընկեր Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման», գրում է «Կոմերսանտը»: Տարածաշրջանային առաջնորդների` մեկը մյուսի հետեւից պլանավորված հանդիպումները նախագահ Պուտինի հետ կարող են մեկ շղթայի օղակները լինել. միաժամանակ դիվանագիտական մարաթոնի արդյունքը պետք է դառնա Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նախադրյալների ստեղծումը, նշում է պարբերականը: «Հուլիսի երկրորդ կեսին Երեւանում ընթացած զինված հակամարտությունը ցուցադրել է արմատական տրամադրությունների աճը եւ նախագահ Սարգսյանի դիրքերի թուլացումը: Այս իրավիճակում Սերժ Սարգսյանին անհրաժեշտ է արտաքին վճռորոշ խաղացողների աջակցությունը, որոնք ի վիճակի են նրա վարչակարգի պահպանման երաշխավորը դառնալ: Ռուսաստանից բացի, Հայաստանի համար անսպասելիորեն նման խաղացող կարող է դառնալ նրա անհաշտ ընդդիմախոսը` Թուրքիան», - կարծում են հրապարակման հեղինակները:
Դատելով զարգացումներից, պաշտոնական Երեւանը պետք է շտապի, որպեսզի կերված զինվոր չդառնա այս բարդ եւ խճճված շախմատային գեոպոլիտիկ խաղում:

The DW analyst Konstantin Eggert calls the meeting of the presidents of Russia and Turkey “Erdogan’s humiliation.” “It has been a long time since a foreign leader who paid a visit to Putin has fawned on him so openly. Recep Tayyip Erdogan had to swallow completely unambiguous official insults. The Kremlin did not organized the meeting of the presidents at someplace, but in Greek Dining Room of Konstantinovskiy Palace in Strelna. Putin's restrained behavior in response to Erdogan’s flattery pinpoints that Moscow is not inclined to trust its colleague.
What has been agreed upon?
The presidents of Turkey and Russia agreed to resume the Turkish stream, revitalize the project of the Akkuyu nuclear power plant’s construction, and return the Russian tourists to the Turkish resorts. Moscow also did not rule out a gradual removal of embargo from Turkey. "We see a lot of symbolism , a lot of dances and gestures , but there will be a few certain achievements. Most of them will be made in regard to Syria, " said Vladimir Frolov, a foreign policy analyst at Slon.ru.
Syrian issue
Nevertheless, there is no information about to what agreement have Putin and Erdogan reached having fundamentally opposite positions on Syria. The issue was discussed after the meeting with the participation of foreign ministers and special services . However, before that, Putin said: " Our views on the settlement of the Syrian issue did not always have common features. Democratic reforms can only be achieved through democratic means - that is our position . However, we have a common goal with Turkey, and we will seek common solutions based on that."
" A pact between two autocrats can change the world, " reports the Interpress referring to the German publication Focus. " If in the future Turkey will take an unequivocal position on the side of Russia , that will mean dramatic changes from the point of view of the West. The United States will not simply swallow that" , said the political analyst Abdel el - Husseini , pointing to the decisive geopolitical role of Turkey as a member of NATO .
As the Wall Street Journal writes Putin always seeks for possibilities to enlarge the Russian influence, especially at the cost of the United States. Restoring relations with Turkey after the coup attempt on July 15 gives Russia a possibility to cause a split in NATO, play on Erdogan’s suspicions towards Washington DC, and build a network of allies that will oppose the United States. Turkey is a tidbit: the eighth largest economy in Europe having a population that equals to Germany’s. The position and influence of Turkey make it indispensable in Syria, and that is a critical problem for Russia.
According to the DW the Turkish leader has a powerful argument in negotiations with the Kremlin - its position on Syria. Putin hopes that in current difficult circumstances  Erdogan will be ready to revise his views on the civil war in the neighboring country . The Kremlin hopes that he will keep the promise he had given last month to restore relations with Bashar al-Assad’s regime.
" Alliance " of Russia -Azerbaijan - Turkey
Russia, Turkey, and Azerbaijan have launched a trilateral format of cooperation. That happened after the talks with Putin, said Erdogan. That sentence is enough to make the official Yerevan give it a thought. In particular, in the light of Baku summit. The revitalization of contacts at a high-level between the leaders of Russia , Azerbaijan, and Turkey will be a prelude to the planned landmark meeting in Moscow on August 10 - the summit of  President Putin and Serzh Sargsyan , writes the Kommersant .
The scheduled meetings that take place one after another between the regional leaders with Putin may become links of the same chain - the result of the diplomatic marathon at that should become creation of preconditions for normalization of relations between Armenia and Turkey , notes the newspaper. The armed conflict in Yerevan that lasted throughout the second half of July  showed the growth of radical sentiments and weakening of Serj Sargsyan’s
Positions.
In this situation, Serzh Sargsyan needs to have a support of key external players who can be the guarantors of preserving his regime. The authors of the publication believe that apart from Russia, Turkey, Armenia’s implacable opponent, may suddenly become such player for Armenia. Taking into consideration the recent developments, the official Yerevan is suggested to hurry up to avoid to become a pawn beaten in that complex and intricate geopolitical chess game.