ԱՄՆ մուտքը խստացնելու մասին Դոնալդ Թրամփի հրամանագրից հետո Ռուսաստանի քաղաքացիներին կրկնակի վիզաներ տրամադրելու կանոնները փոխվել են։
Ըստ նոր կանոնների՝ առանց հարցազրույցի գործնական, զբոսաշրջային, տարանցիկ կամ լրագրողական (B1/B2, C1/D եւ I տեսակի) վիզա ստանալու համար  փաստաթղթերը պետք է ներկայացնել նախորդ վիզայի ժամկետի ավարտից ոչ ուշ քան 11 ամիս հետո։ Մինչ այդ այդ ժամկետը կազմում էր 47 ամիս։
Դոժդ» պարբերականին ԱՄՆ դեսպանատանը պարզաբանել են, որ փփոխությունները պայմանավորված են Թրամփի հրամանով Visa Interview Waiver ծրագրի փոփոխությամբ, որով ոչ իմիգրացիոն վիզաները կարելի էր երկրորդ անգամ առանց հարցազրույցի ստանալ։
ԱՄՆ  նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 27-ին ստորագրել է հրամանագիր երկիր մուտքի կանոնները խստացնելու մասին։ Հրամանագիրը, մասնավորապես, ժամանակավորապես արգելում է ԱՄՆ մտնել յոթ մուսուլմանական երկրների՝ այդ թվում Իրանի, Իրաքի ու Սիրիայի քաղաքացիներին, նաեւ սառեցնում է փախստականների ընդունելությունը։

США изменили правила выдачи повторных виз гражданам РФ после указа президента Дональда Трампа об ужесточении правил въезда в страну.
По новым правилам, чтобы получить без собеседования деловую, туристическую, транзитную или журналистскую визу (типы B1/B2, C1/D и I), необходимо подать документы не позднее 11 месяцев после окончания предыдущей визы. Ранее этот срок составлял 47 месяцев.
Как пояснили «Дождю» https://tvrain.ru в посольстве США, изменения связаны с приостановкой по указу Трампа программы Visa Interview Waiver, по которой неиммигрантские визы можно получать повторно без собеседования.
Президент США Дональд Трамп 27 января подписал указ об ужесточении правил въезда в страну. Указ, в частности, временно запретил въезд в страну жителям семи мусульманских стран, в том числе Ирака и Ирана, а также заморозил прием беженцев.