Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է լեռնահանքային ոլորտի ձեռնարկությունների կողմից հարկային օրենսգրքով սահմանված ռոյալթիների վճարման կարգը:
Արձագանքելով ձեռնարկությունների մտահոգություններին եւ ելնելով ձեւավորված շուկայական պայմաններից՝ կառավարությունը որոշել է ընդառաջել բիզնեսի առաջարկություններին եւ 2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող հարկային օրենսգրքում նախատեսել մեղմացնող փոփոխություններ եւ   այդ նպատակով ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացնել համապատասխան օրենսդրական առաջարկություններ:
Արդյունքում՝ ակնկալվում է, որ 2018 թ.-ից կիրառվող ռոյալթիների հաշվարկման բազան էապես մոտ կլինի ոլորտում ձեռնարկությունների արտադրանքի իրացումից ստացվող հասույթի մեծությանը:

YEREVAN. - Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan on Monday chaired a consultation, which took place in the Government with the participation of the heads of agencies concerned.
The procedure of royalty payment prescribed by the Tax Code by mining sector enterprises was discussed at the meeting.
In response to the concerns of the enterprises and stemming from the formed market conditions, the Government decided to favor the proposals of the business and provide for alleviating amendments in the Tax Code, which is to take effect starting from January 1, 2018.