ՄԱԿ-ի (Միացյալ ազգերի կազմակերպություն) Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը կոչ է արել դադարեցնել Հինքլի-Փոինթում ատոմային էլեկտրակայանի կառուցումը, քանի դեռ պատրաստ չի լինի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականը: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը:
Հանձնաժողովը խորհուրդ է տալիս դադարեցնել աշխատանքներն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը չորոշի` արդյոք նախագիծը համապատասխանում է  շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության կոնվենցիային` միջսահմանային համատեքստում (Էսպոյի կոնվենցիա):
Ֆրանսիական պետական Electricite de France էներգետիկ ընկերությունը 2016-ի սեպտեմբերին ստացել է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության հավանությունը` Անգլիայի արեւմտյան ափին գտնվող Հինքլի-Փոինթում երկու ատոմային ռեակտորներ կառուցելու համար` 18 մլրդ ֆունտի (22,3 մլրդ դոլարի) դիմաց:

Европейская экономическая комиссия (ЕЭК) ООН обратилась с призывом к правительству Великобритании приостановить строительство атомной электростанции в Хинкли-Пойнт, пока не будет готова оценки воздействия на окружающую среду. Об этом сообщает информагентство Bloomberg со ссылкой на сообщение ЕЭК.
Комиссия рекомендует прекратить работу до тех пор, сама ЕЭК не определит соответствует ли проект Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (Конвенция Эспо). Конвенция Эспо устанавливает обязательства стран «оценивать воздействие определенных видов деятельности на окружающую среду», указывает ЕЭК, передает RNS
Французская государственная энергетическая компания Electricite de France в сентябре 2016 года получила одобрение от правительства Великобритании на строительство двух атомных реакторов в Хинкли-Пойнт за 18 млрд фунтов стерлингов ($22,3 млрд) на западном побережье Англии. Чтобы покрыть расходы на строительство, EDF убедила Китайскую национальную ядерную корпорацию (CNNC) стать владельцем 33,5% проекта.