Հանրապետական սենատոր Ռոբ Փորթմանը ու նրա գործընկեր դեմոկրատ Շերրոդ Բրաունը ներկայացրել են բանաձեւի նախագիծ, որը դատապարտում է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիան ու կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին ուժեղացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Երկու սենատորներն էլ Օհայո նահանգից են, որտեղ մեծ ուկրաինական սփյուռք կա։ «ԱՄՆ-ն պետք է աջակցի Ուկրաինային՝ ռուսական ագրեսիայի սպառնալիքի պայմաններում»,- ասել է Միջազգային գործերի կոմիտեի անդամ Ռոբ Փորթմանը։
Նրա խոսքով ԱՄՆ-ն ու նրա դաշնակիցները պետք է շարունակեն քաղաքական, տնտեսական ու ռազմական աջակցություն ցուցաբերել Կիեւին ու առնվազն ամրապնդեն Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցային ռեժիմը, քանի դեռ նա չի փոխել իր ագրեսիվ քաղաքականությունը։

Сенатор-республиканец Роб Портман и его коллега, демократ Шеррод Браун представили проект резолюции с осуждением агрессии России против Украины и с призывом к президенту США усилить санкции против РФ, сообщает «Голос Америки». https://goo.gl/VoRRc
Оба сенатора, сопредседатели украинского кокуса, представляют штат Огайо, где существуют большая украинская диаспора. «Соединенные Штаты должны поддерживать Украину перед лицом российской агрессии», – заявил член сенатского Комитета по международным делам Роб Портман.
По словам законодателя, США и их союзники должны продолжить оказывать политическую, экономическую и военную поддержку Киеву и как минимум укрепить режим санкций против Москвы, пока она не изменит свою «агрессивную политику».