ՀՀՊ խնդիրը վերաբերում է ռազմավարական կայությանը ու խոշոր տերությունների միջեւ փոխադարձ վստահությանը ու այդ խնդրին զգուշությամբ է պետք վերաբերվել։ Այս մասին հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լու Կանը, փոխանցում է «Սինհուան»։
Նրա խոսքով, եթե ցանկացած երկիր առաջնորդվի սեփական բացարձակ անվտանգության ձգտումներով, միակողմանիորեն ուժեղացնելով ՀՀՊ համակարգերի գլոբալ տեղակայումը, դա լրջորեն կխոչընդոտի միջուկային զինաթափման գործընթացին, կառաջացնի սպառազինությունների մրցավազք, կխախտի գլոբալ ու տարածաշրջանային ռազմավարական կայունությունը։ Նա նշել է, որ Չինաստանը անպայման դեմ հանդես կգա ԱՄՆ-ի կողմից այդ տարածաշրջանում ՀՀՊ համակարգերի տեղակայմանը։ Հարավային Կորեայում ՀՀՊ համակարգերի տեղակայումը ամերիկյան ՀՀՊ գլոբալ ուժեղացման ծրագրի մի մասն է ու ազդում է Հյուսիս-արեւելյան Ասիայում խաղաղության ու կայունության վրա։
«Չինական կողմը նորից համապատասխան կողմերից  պահանջում է ճիշտ գնահատել տարածաշրջանային երկրների՝ այդ թվում Չինաստանի հիմնավորված մտահոգությունը ու դադարեցնել տեղակայման գործընթացը»,- ասել է նա։

Проблема ПРО затрагивает глобальную стратегическую стабильность и взаимодоверие между крупными державами, к ней необходимо подходить с осторожностью. Об этом заявил официальный представитель МИД КНР Лу Кан, передает Синьхуа
По его словам,  если любая страна будет исходить лишь из стремления к собственной абсолютной безопасности, в одностороннем порядке усиливать глобальное размещение системы ПРО, это серьезным образом воспрепятствует процессу ядерного разоружения, вызовет противостояние и даже гонку вооружений, нарушит глобальную и региональную стратегическую стабильность. Он отметил, что Китай неизменно выступает против создания США в данном регионе системы противоракетной обороны театра военных действий. Размещение США противоракетных систем THAAD в Южной Корее является частью усиления американской глобальной ПРО и также затрагивает мир и стабильность в Северо-Восточной Азии. Этот шаг втягивает соответствующие страны в процесс разрушения стратегического баланса в регионе.
«Китайская сторона вновь требует от соответствующих сторон правильно взглянуть на обоснованную озабоченность региональных стран, включая Китай, исходя и из собственных коренных интересов, прекратить соответствующий процесс размещения», - сказал он.