Ռուսաստանը 750-800 մլն դոլարի չափով վերաֆինասնավորելու է Բելառուսի վարկային պարտավորությունները, հայտնել է Բելառուսի առաջին փոխվարչապետ Վասիլի Մատյուշեւսկին, փոխանցում է «Սպուտնիկ Բելառուսը»։
Բելառուսի ո ւ Ռուսաստանի նախագահներ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման ընթացքում ձեռք էր բերվել սկզբունքային որոշում՝ ընթացիկ տարում Բելառուսի վարկային պարտավորությունների վերաֆինանսավորման մասին։
«Խոսքը այն պարտքերի վերաֆինանսավորման մասին էր, որոնք մեզ մոտ ձեւավորվել են մեր երկկողմանի օրակարգի շրջանակում։ Այս հարցը անցած տարի էլ է դիտարկվել ու հիմա մենք վերադարձել ենք դրան ու գտել սկզբունքային հնարավոր լուծում»,- պարզաբանել է Մատյուշեւսկին։
Նա ճշգրտել է, որ վերաֆինանսավորվելու են ռուսական վարկերով պարտավորությունները, որոնք Բելառուսը պետք է կատարի ընթացիկ տարվա մեջ։ Այդ գումարը կազմում է 750-800 մլն դոլար, հաշվի առնելով մայր գումարը ու տոկոսները։ Առաջին փոխվարչապետի խոսքով, այդ վերաֆինանսավորումն իրականացնելու համար պետք է բյուջեի մեջ փոփոխություններ արվեն, համապատասխան աշխատանքն իրականացվելու է ֆինանսների նախարարության ո ւ խորհրդարանի մակարդակի վրա, հավելել է նա։

Россия рефинансирует долговые обязательства Беларуси в размере 750-800 миллионов долларов, сообщил первый вице-премьер Беларуси Василий Матюшевский, передает Sputnik-Беларусь.
По его словам, в понедельник на встрече президента Беларуси Александра Лукашенко и президента России Владимира Путина достигнуто принципиальное решение о рефинансировании в текущем году долговых обязательств Беларуси.
«Речь шла о рефинансировании тех долгов, которые у нас сформировались в рамках нашей двусторонней повестки. Этот вопрос рассматривался еще в прошлом году, и сейчас мы вернулись к нему и нашли возможное принципиальное разрешение», — пояснил Матюшевский. Его слова приводит пресс-служба Совмина.
Он уточнил, что была достигнута договоренность о рефинансировании долговых обязательств по российским кредитам, которые Беларусь должна исполнить в текущем году: эта сумма составляет 750-800 миллионов долларов, с учетом основного долга и процентов. По словам первого вице-премьера, принципиальное решение о рефинансировании долговых обязательств принято, сейчас идет процесс формализации договоренностей. Для этого потребуется внесение изменений в бюджет, соответствующая работа будет идти на уровне министерства финансов и парламента России, добавил он.