Ադրբեջանը կոնսոլիդացված ավտորիտար վարչակազմ է, երկրում ժողովրդավարության վիճակն ավելի է վատացել։ Այս մասին ասվում է «Անցումային ժամանակաշրջձանի երկրներ -2017» զեկույցում , որը հրապարակել է Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Ադրբեջանը ստացել է 7 բալ  (վատագույն ցուցանիշը)  ընտրական իրավունքի, քաղաքացիական հասարակության, անկախ մամուլի, ժողովրդավարական կառավարման, դատական համակարգի անկախության մակարդակով։
Միայն տեղական ժողովրդավարական կառավարման համար է Ադրբեջանը ստացել 6․5 միավոր։ Արդյունքում Ադրբեջանում ժողովրդավարության մակարդակը գնահատվել է միջինը 6․93 միավոր՝ անցած տարվա 6․86 միավորի համեմատ։
Զեկույցում նշվում է, որ կոռուպցիայի վարկանիշը վատացել է անցած մի քանի տարիներին։ Դա կապակցված է վերնախավի հարստացման հետ՝ 2016-ին գրանցված արժեզրկումից հետո, եւ Պանամական փաստաթղթերի գաղտնազերծումների հետ։
Շեշտվում է, որ տնտեսական անկման ֆոնին նախագահ Իլհամ Ալիեւը ամրապնդել է ավտորիտար վարչակազմը՝ 2016-ի սեպտեմբերին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի օգնությամբ։ Երկրում շարունակվում է իրավապաշտպանների, ընդդիմության անդամների, իրավաբանների, ՀԿ-ների ներկայացուցիչների ու լրագրողների հետապնդումը։ Անկախ լրատվամիջոցների համար գործունեության դաշտը սահմանափակ է։

Azerbaijan is a consolidated authoritarian regime, the democratic situation becoming only worse in the country, says the Nations in Transit 2017 report published by Freedom House.
Azerbaijan got the score of 7 (the worst indicator) for national democratic governance, electoral process, civil society, independent media, judicial framework and independence, as well as corruption.
It scored 6.5 only for local democratic governance. Consequently, the democracy score of Azerbaijan made up 6.93 as compared to 6.86 last year.
According to the report, corruption rating declined over the course of several years, this having to do with the devaluation in 2016 and the Panama Papers leaks.
It is also stressed that “In the face of Azerbaijan’s mounting economic woes, President Ilham Aliyev successfully consolidated his authoritarian rule through a controversial constitutional referendum in September 2016.” Apart from this, the persecution of civil society, including human rights defenders, opposition members, lawyers, NGO leaders, journalists, religious leaders, and their families, continued throughout 2016, space for independent media continuing to contract.