ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը Մոսկվա առաջիկա այցի ժամանակ կպահանջի, որ Ռուսաստանը հրաժարվի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին աջակցելուց, հայտնում է The Sunday Times-ը՝ չնշելով աղբյուրներին:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ-ը եւ Մեծ Բրիտանիան Սիրիայի հարցով համատեղ ծրագիր ունեն: Վաշինգտոնը եւ Լոնդոնը ցանկանում են երկրում «անցումային փուլ սկսել»:
Թիլերսոնը պատրաստվում է ապացույցներ ներկայացնել, որ Կրեմլում տեղյակ էին Իդլիբում քիմիական հարձակմանը Սիրիայի իշխանությունների մասնակցության մասին, նշված է հոդվածում:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ պետքարտուղարը, հնարավոր է, Մոսկվային մեղադրի, որ խախտել է 2013 թվականի համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները՝ կապված քիմիական զենքի ոչնչացման հետ:
Նախօրեին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը պետքարտուղարի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ Սիրիայի բանակը քիմիական զենք չի կիրառել եւ նշել է իրավիճակը մանրակրկիտ ու անկողմնակալ քննարկելու անհրաժեշտության մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի այցը Մոսկվա ծրագրված է ապրիլի 11-12-ին: Շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը չեղյալ է համարել Ռուսաստան այցը՝ հայտարարելով, որ Թիլերսոնը կներկայացնի G7-ի երկրների ընդհանուր դիրքորոշումը:

Госсекретарь США Рекс Тиллерсон во время предстоящего визита в Москву потребует, чтобы Россия отказалась от поддержки сирийского лидера Башара Асада, пишет The Sunday Times без указания источников, передает РИА Новости.
По информации издания, у США и Великобритании есть совместный план по Сирии. Вашингтон и Лондон хотят «начать переходный период» в стране.
Также Тиллерсон собирается представить доказательства того, что в Кремле знали о причастности сирийских властей к химической атаке в Идлибе, отмечается в статье.
По данным издания, госсекретарь может обвинить Кремль в том, что он нарушил обязательства по соглашению 2013 года, и заявить, что Москва не выполнила обязательства, связанные с ликвидацией химического оружия, утверждает газета.
Накануне глава МИД Сергей Лавров в телефонном разговоре с госсекретарем заявил, что сирийская армия не применяла химоружие и указал на необходимость тщательно и беспристрастно разобраться в ситуации.
Визит госсекретаря США в Москву запланирован на 11-12 апреля. В субботу глава британского МИД Борис Джонсон отменил визит в Россию, заявив, что Тиллерсон представит общую позицию стран G7.
На прошлой неделе в городе Хан-Шейхун провинции Идлиб применили химическое оружие. Национальная коалиция оппозиционных и революционных сил Сирии заявила о 80 жертвах и 200 раненых. Президент США Дональд Трамп возложил вину за химическую атаку на президента Башара Асада и отдал приказ нанести ракетный удар по авиабазе Шайрат.