Չնայած Սիրիայի ավիաբազայի վրա ԱՄՆ-ի հարվածը հարավկովկասյան տարածաշրջանի վրա ուղղակի ազդեցություն չունի, չի կարելի չխոսել կողմնակի հետեւանքների մասին: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Քաղաքագետի կարծիքով՝ Սիրիայի ավիաբազաներից մեկի վրա հարձակվելու նախագահ Թրամփի որոշումը ավելի շուտ քաղաքական քայլ էր, քան զուտ ռազմական գործողություն: «Թրամփի համար սա ավելի վճռական գործողություններ ցուցադրելու կարեւոր միջոց էր, քան նախագահ Օբաման: Ավելի կոնկրետ՝ սա նաեւ քիմիական զենքի օգտագործման արձագանքն էր, որը, ինչպես հայտարարել է այն ժամանակվա նախագահ Օբաման, իրենից «կարիր գիծ» է ներկայացնում, որը Սիրիայի կառավարությունը չի կարող անցնել կամ խախտել: Այս ենթատեքստում Թրամփը ցանկանում է տարբերվել իր նախորդից եւ այսկերպ ռազմական գործողություններ ձեռնարկել այնտեղ, որտեղ Օբաման դա չի արել»,- կարծում է վերլուծաբանը:
Դրա հետ մեկտեղ, տվյալ քայլը Մոսկվային հղված ուղերձ էր, որ Վաշինգտոնը կուրորեն չի հետեւի, նաեւ թույլ չի տա Սիրիայում ռազմական ներկայության ամրապնդման ռուսական նախաձեռնություններն ու նպատակներն ավարտել: «Վերջապես՝ հնարավոր է, որ այս քայլն ուղղված էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավմանը, քանի որ ԱՄՆ-ի հարձակումը միջոցառում էր, որի կոչը վաղուց հենց Թուրքիան է անում»,- նշեց Կիրակոսյանը:
Ըստ որում՝ վերլուծաբանն ընդգծեց, որ վերջին իրադարձությունները դեռեւս չեն վկայում Սիրիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի քաղաքականության խոր եւ վճռական տեղաշարժի մասին: Սա ավելի շուտ մեկանգամյա պատասխան էր՝ սահմանափակ նպատակներով:
Ինչ վերաբերում է Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի հնարավոր առճակատման հեռանկարին, ապա, փորձագետի կարծիքով, այս մասին խոսելը դեռեւս վաղ է: Չնայած նրանց շահերն ակնհայտորեն տարբերվում են, ԱՄՆ-ի քաղաքականության մեջ դեռեւս փոփոխություններ չեն նկատվում: Այս համատեքստում վերլուծաբանը նշեց Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ իրատեսական եւ ավելի անմիջական հակամարտության հնարավորությունը, որը կարող է առաջանալ Սիրիայի իրադարձությունների հետեւանքով, ինչպես եղավ հարաբերությունների նախորդ ճգնաժամի ժամանակ:

YEREVAN. - Although there is no immediate or direct impact on the South Caucasus region from the recent U.S. missile attack against Syria, there are significant indirect repercussions, Director of the Regional Studies Center (RSC), Richard Giragosian, told Armenian News – NEWS.am.
According to the political scientist, first, the decision by President Trump to order the missile attack against one Syrian airbase was more of a political move than a strictly military operation. “For Trump, this was an important way to present a different and more decisive action than President Obama. More specifically, this was also a reaction to the Syrian use of chemical weapons, which as stated by then-President Obama represented a “red line” that the Syrian government cannot cross or violate. In this context, Trump wants to distance his Administration from his predecessor’s and in this way, take military action where Obama did not,” he said.
Besides, this was also an early signal to Moscow that Washington will not blindly follow or allow complete Russian initiatives and objectives for its own military presence in Syria. “And lastly, this was perhaps designed to improve relations with Turkey, as this U.S. attack is a move long called for by Turkey,” Giragosian said.
At the same time, the political scientist noted that the recent events do not yet represent any deep or decisive shift in U.S. policy toward Syria: Rather, it may be a one-time response, with limited aims and with even fewer strategic goals.
Referring to the outlook for a possible confrontation between U.S. and Russia in respect of Syria, the expert noted that it is simply too soon to say. "Although their interests are clearly diverging, there does not yet seem to be a change in U.S. policy. Although possible, the real and more immediate conflict will be between Russia and Turkey, driven as their earlier crisis in relations was, by developments in Syria,” he concluded.