ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման կմասնակցի Ավետարանչական եկեղեցու գերմանական համագումարին։ Մայիսի 25-ին նա բանավեճ կանցկացնի Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ՝ «Բրանդենբուրգյան դարպասների» առջևի հրապարակում, հայտնել է Գերմանիայի բողոքական եկեղեցիների խորհրդի նախագահ Հայնրիխ Բեդֆորդ- Շթրոմը, փոխանցում է DW–ն։
Գերմանիայում Օբամայի այլ ելույթներ , նրա խոսքով, ծրագրված չեն։ Հայտնի չէ նաեւ արդյոք Օբամային կուղեկցեն նրա կինը՝ Միշելը ու դստրերը՝ Մալիան ու Սաշան։ Բեդֆորդ- Շթրոմի խոսքով, Բարաք Օբամայի ելույթի համար որեւէ հոնորար նախատեսված չէ։
Ավետարանչական եկեղեցու գերմանական 36-րդ համագումարը անցնելու է Բեռլինում ու Վիտենբերգում, որը պաշտոնապես կոչվում է Մարտին Լյութերի քաղաք։ Ակնկալվում է, որ Բարեփոխման 500-ամյակի կապակցությամբ համագումարին կմասնակցեն մեծ քանակության հանրահայտ հյուրեր։ 1517-ի հոտկեմբերի 31-ին Լյութերը Վիտենբերգում հռչակել է իր 95 թեզիսները, որոնցից էլ սկիզբ է առել Բարեփոխումը ու բողոքականության պատմությունը։

Бывший президент США Барак Обама приедет в Берлин на Немецкий съезд евангелической церкви. 25 мая он проведет дискуссию с канцлером ФРГ Ангелой Меркель  на площади перед Бранденбургскими воротаами, сообщил председатель Совета протестантских церквей Германии Хайнрих Бедфорд-Штром, передает DW
Других выступлений Обамы в Германии, по его словам, не запланировано. Будет ли бывшего президента сопровождать его жена Мишель и дочери Малия и Саша, пока неизвестно. По словам Бедфорда-Штрома, никакого гонорара для выступления Барака Обамы не предусмотрено.
36-й Немецкий съезд евангелической церкви проходит в Берлине и в Виттенберге, официально называющемся городом Мартина Лютера, в год 500-летия Реформации. Ожидается прибытие на съезд множества известных гостей. 31 октября 1517 года Лютер провозгласил в Виттенберге свои 95 тезисов, от которых отсчитывается начало Реформации и история протестантизма.