Հայաստանի կառավարությունն այսօր՝ ապրիլի 20-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի ներկրած ապրանքները երեք տարով ազատել է ավելացված արժեքի հարկից։ Որոշման համապատասխան նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն (նախկին «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն) Սյունիքի եւ Վանաձորի մարզերում երկրաբանական-հետախուզական աշխատանքներ է իրականացրել, ինչի հետեւանքով հայտնաբերվել են ոսկու կվարցիտի հանքաղբյուրներ»։ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի նպատակն է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում կառուցել ու շահագործել Ամուլսարում ոսկու կվարցիտի հանքաղբյուրը։ Հանքաղբյուրի շահագործման ընթացքում կստացվի մոտ 2 մլն ունցիում ոսկի եւ 3 մլն ունցիում արծաթ, որոնք ամբողջությամբ կարտահանվեն։ Նախատեսվում են մոտ 179,4 մլրդ դրամի ներդրումներ, որոնցից 26,7 մլրդ դրամը՝ սարքավորումների համար։
Ներդրումային ծրագրի իրականացման արդյունքում, համաձայն ներկայացված հիմնավորման, մոտ 465 աշխատատեղ կստեղծվի՝ 525 հազար դրամ միջին աշխատավարձով՝ 2017 եւ 2018 թվականներին եւ 490 հազար դրամ՝ 2019 թվականներին։

Правительство Армении на заседании 20 апреля на три года освободило от выплаты налога на добавленную стоимость товары, импортируемые ЗАО «Лидиан Армения». Соответствующий проект решения представил министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян.
ЗАО «Лидиан Армения» (бывшее ЗАО «Геотим») провело геолого-разведывательные работы в Сюникской и Вайоцдзорской областях, в результате чего обнаружило рудник кварцитов золота. Цель ЗАО «Лидиан Армения» – в рамках инвестиционной программы построить и эксплуатировать рудник кварцитов золота в Амулсаре. В ходе эксплуатации рудника будет получено примерно 2 млн. унций золота и 3 млн. унций серебра, которые полностью экспортируют. Предусматриваются инвестиции в размере около 179,4 млрд. драмов, 26,7 млрд. драмов из которых – для оборудования.
В результате осуществления инвестиционной программы, согласно представленному обоснованию, будет создано около 465 рабочих мест со средней зарплатой в 525 тыс. драмов в 2017 году, 525 тыс. драмов в 2018 году и 490 тыс. драмов в 2019 году.