Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացմանն ուղղված գործընթացը կարող է հաջողություն ունենալ միայն դեպքում, եթե Հայաստանից դուրս բերվեն ռուսական ռազմակայանները, հակառակ դեպքում այս ամբողջ գործընթացը ոչ մի նշանակություն չի ունենա: Նման եզրակացության է եկել Stratfor-ի գլխավոր տնօրեն եւ հիմնադիր Ջորջ Ֆրիդմանը, հաղորդում է 1news.az-ը` հղում անելով թուրքական աղբյուրներին:
«Թուրքիան պետք է Հայաստանի հետ խոսի ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի մասին, այլ պետք է քննարկի այդ երկրում Ռուսաստանի դերի նվազեցման հարցը: Ռուսական զորքերի ներկայությունը Հայաստանում Թուրքիայի շահերից չի բխում: Նման պայմաններում, Հայաստանի հետ սահմանի բացումը Թուրքիային ոչ մի օգուտ չի տա, փոխարենը դա կարող է փչացնել հարաբերությունները Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Այդ դեպքում թողեք Հայաստանին մեկուսացման մեջ»,- ասել է Ֆրիդմանը:
Ընդ որում, Ֆրիդմանը համեմատել է Թուրքիայի ներկա ուժը, 1930-40-ականների ԱՄՆ ուժի հետ: «Թուրքիան ունի ուժ, բայց չունի կառուցվածքներ, որոնք կուղղորդեին այդ ուժը: Ահա թե ինչի մասին պետք է մտածի Թուրքիան»,- ընդգծել է նա:

Armenian-Turkish reconciliation may be successful only in case Russian troops are withdrawn from Armenia. Otherwise, the process will be of no sense, said George Friedman, Stratfor’s chief executive officer, 1news.az reported referring to the Turkish press.
Turkey should not speak with Armenia of Nagorno-Karabakh but decrease of Russia’s influence on the country, he noted. Deployment of Russian troops in Armenia is not in Turkey’s interests. Under these conditions, it is useless for Turkey to open the border with Armenia. Moreover, in this case Ankara can deteriorate relations with Azerbaijan, he added.
Friedman compared present Turkey’s power with that of U.S. in 1930-40. The expert considers Turkey has power but there are no structures to direct it properly.