Wikileaks-ի հրապարակած գաղտնի փաստաթղթերի առաջացրած փոթորիկը կարծես հանդարտվում է եւ արդեն նշմարվում են նոր քաղաքական զարգացումներ։ Մասնավորապես, Թուրքիայի հետ կապված փաստաթղթերը լրջորեն կանդրադառնան Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ հռչակած «զրո խնդիր» սկզբունքին։ Այս մասին գրում է թուրքական Hurriyet-ի վերլուծաբան Զեյնեփ Գյուրջանլըն:
Թուրք վերլուծաբանը մեկնաբանել է Wiklileaks-ի փաստաթղթերի ազդեցությունը Թուրքիա-Իրան, Թուրքիա-Իսրայել, Թուրքիա-Բալկանյան երկրներ, Թուրքիա-Արեւելյան երկրներ հարաբերություններին։ Նա անդադարձել է հրապարակած փաստաթղթերին՝ կարեւորելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի զրույցները ամերիկացի պաշտոնյաների հետ, որտեղ Ալիեւը թուրքական կառավարության հասցեին բավականին խիստ արտահայտություններ է թույլ տվել։
«Անկասկած, դրանք Անկարայում շատ ուշադիր ուսումնասիրելու են։ Արդեն տեղի ունեցած քննարկումները ցույց են տալիս, որ թուրքական իշխանությունները Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման խնդրում այլեւս նախկինի պես խիստ չեն կարող լինել»,-նշել է Գյուրջանլըն՝ ընդծելով, որ Հայաստանի հետ հաշտեցումը արդեն ավելի հեշտ կլինի:
Նշենք, որ Wikileaks-ի հրապարակած գաղտնի փաստաթղթերի մեջ հայտնված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Նիկոլաս Բըրնսի միջեւ 2010-ի փետրվարի 25-ին տեղի ունեցած հարցազրույցը մեծ իրարանցում է առաջացրել թուրքական հասարակությունում:
Մասնավորապես, թուրքական մամուլում Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը բնորոշվել են, որպես թիկունքից հարված Թուրքիային։
Wikileaks-ի փաստաթղթերում ներկայացվում է, որ Ալիեւը, Բըրնսի հետ զրույցի ընթացքում նշել է, թե Ռուսաստանի հետ գազային պայմանագրեր է կնքել, որպեսզի թույլ չտա Թուրքիային դառնալ էներգետիկ կենտրոն։

The storm caused by WikiLeaks-published documents seems to be passing and new political processes are observed. In particular the documents concerning Turkey will seriously affect the “zero problems with neighbors” principle, writes Zeynep Gurcanli, the expert of Hurriyet newspaper.
The Turkish expert commented on the influence that WikiLeaks disclosure may have on Turkey-Iran, Turkey-Israel, Turkey-Balkan states and Turkey-Eastern states relations. He places emphasis on conversations of Azerbaijani leader Ilham Aliyev with the U.S. official during which he uses rather strong-worded phrases speaking about the Turkish Government. “There is no doubt that the statements will be attentively studied in Ankara. The discussions show that Turkish authorities cannot have such strict position on normalization of relations with Armenia as they used to,” Gurcanli noted, stressing that reconciliation with Armenia will be achieved easier.
Secret document published by WikiLeaks concerning the Feb. 25, 2010 meeting of Azerbaijani President Ilham Aliyev and U.S. Undersecretary Nicholas Burns caused big fuss in the Turkish society.
The Turkish press labels Azerbaijani leader’s words as backstabbing.
In the course of the mentioned meeting, Aliyev stressed that gas deal signed with Russia was aimed at showing Turkey that they will not be allowed to create a gas distribution hub.