ԱՄՆ-ն պահանջում է սեպտեմբերի 2-ին փակել Սան Ֆրանցիսկոյում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը, ինչպես նաեւ Վաշինգտոնում եւ Նյու Յորքում հյուպատոսական օբյեկտները: Այս մասին նշված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նոերթի հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ-ն ամբողջությամբ կատարել է Ռուսաստանի Դաշնության որոշումը Ռուսաստանում ամերիկացի դիվանագետների թվի կրճատման մասին: Մենք կարծում ենք, որ այս ակցիան հիմնավորված չէ և եւ վնաս է պատճառում մեր երկրների ընդհանուր հարաբերություններին:
Ըստ պարիտետի, որը վկայակոչում են ռուսները, մենք Ռուսաստանի կառավարությունից պահանջում ենք փակել Սան Ֆրանցիսկոյում իր գլխավոր հյուպատոսությունը, ինչպես նաեւ Վաշինգտոնում եւ Նյու Յորքում հյուպատոսական օբյեկտները:
Այս գործողություններից հետո յուրաքանչյուր երկիր 3 հյուպատոսություն կունենա: Չնայած դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունների թիվն անհամաչափ կլինի, մենք որոշել ենք ՌԴ կառավարությանը թույլ տալ  պահպանել ներկայացուցչություններից մի քանիսը՝ փորձելով կանգնեցնել մեր հարաբերություններում վայրընթաց գալարը:
Միացյալ Նահանգները հույս ունի, որ աջակցելով պարիտետի ՌԴ ձգտմանը՝ մենք կկարողանանք խուսափել 2 կողմերի հետագա պատասխան գործողություններից եւ առաջ շարժվել 2 նախագահների հայտարարած նպատակին հասնելու համար՝ 2 երկրների հարաբերությունների բարելավում եւ համագործակցության ընդլայնում փոխադարձ մտահոգություն առաջացնող ոլորտներում: ԱՄՆ-ն պատրաստ է գործողություններ ձեռնարկել ըստ հետագա անհրաժեշտության եւ պահանջներին համապատասխան», նշված է հայտարարության մեջ:

US is requiring Russia to close its Consulate General in San Francisco, as well as a chancery annex in Washington and a consular annex in New York City by September 2, State Department spokeswoman Heather Nauert said in statement.
“The United States has fully implemented the decision by the Government of the Russian Federation to reduce the size of our mission in Russia. We believe this action was unwarranted and detrimental to the overall relationship between our countries.
In the spirit of parity invoked by the Russians, we are requiring the Russian Government to close its Consulate General in San Francisco, a chancery annex in Washington, D.C., and a consular annex in New York City.
With this action both countries will remain with three consulates each. While there will continue to be a disparity in the number of diplomatic and consular annexes, we have chosen to allow the Russian Government to maintain some of its annexes in an effort to arrest the downward spiral in our relationship.
The United States hopes that, having moved toward the Russian Federation’s desire for parity, we can avoid further retaliatory actions by both sides and move forward to achieve the stated goal of both of our presidents: improved relations between our two countries and increased cooperation on areas of mutual concern. The United States is prepared to take further action as necessary and as warranted.”