Կան պատճառներ ենթադրելու, որ կհաղթենք Սիրիայում գտնվող ահաբեկիչներին: Այս մասին հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է «Ռեն TV»-ն:
«Կան պատճառներ ենթադրելու, որ մոտ ապագայում մենք կհաղթենք Սիրիայում գտնվող ահաբեկիչներին», -«Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի նիստում ասել է ՌԴ նախագահը:
Միեւնույն ժամանակ Պուտինը նշել է, որ դա չի նշանակի համաշխարհային մասշտաբով ահաբեկչական սպառնալիքի վերացում: «Ահաբեկչությունը որպես երեւույթ ունի խորը արմատներ, որոնք այսօրվա աշխարհի անարդարության հիմքում եմ, բազմաթիվ ժողովուրդների եւ կրոնական խմբերի ոտնահարման եւ ամբողջական պետությունների կրթության բացակայության պայմաններում», - բացատրել է Պուտինը:

There are reasons to believe that terrorists in Syria will be wiped out soon, Russian President Vladimir Putin told the final full-scale session of the international discussion club Valdai on Thursday, TASS reported.
"There are grounds to expect (I’d be cautious) that we will soon finish off the terrorists there (in Syria), but this is not the reason yet to be glad and think that they have been eliminated once and for all," he added.
He explained that terrorism as a phenomenon had deep roots. "It stems from the injustices of the modern world, many peoples and ethnic and religious groups suffering from deprivation, and the lack of systematic education." All this, he said, created a favorable environment for terrorism.