2010թ. ընթացքում Սեւանա լճի մակարդակն աճել է 47 սանտիմետրով նախորդ տարվա համեմատ, եւ կազմել է 1899 մետր 71 սմ: Այդ մասին դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ զրոցյում հայտարարել է Հայաստանի բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը՝ ամփոփելով անցնող տարին:
Ըստ նախարարի՝ 2010թ. պահպանվել է Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացման կայուն միտումը: Համեմատության համար նա նկատել է, որ 2008-ին լիճը բարձրացել էր 6 սմ-ով, 2009-ին՝ 38 սմ-ով: Ընդ որում, դա այն պայմաններում, երբ 2010-ին Սեւանա լճից ավելի շատ ջուր է բաց թողնվել: Եթե 2009-ին լճից բաց էր թողնվել 126 մլն խմ ջուր, ապա ընթացիկ տարում՝ 157 մլն խմ: Արփա-Սեւան թունելով 2010թ. Սեւանա լիճ է լցվել 235 մլն խմ ջուր՝ 2009-ի 203,8 մլն խմ-ի դիմաց:
Ըստ նախարարի՝ բնապահպանության նախարարությունը Սեւանա լճի տարածքում մաքրման զգալի աշխատանքներ է կատարել: Նախարարությունը գնել է ֆիննական արտադրության «Վոթերմաստեր կլասիկ III» բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատոր: Նոր տեխնիկայով եւ «Սեւան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի կողմից ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց հետ կնքված պայմանագրերի հիման վրա 2010թ.  մաքրվել է 138 հեկտար ջրածածկ տարածք:

В течение 2010 года уровень озера Севан поднялся на 47 см по сравнению с прошлым годом и составил 1899 м 71 см. Об этом на встрече с журналистами 27 декабря заявил министр охраны природы Армении Арам Арутюнян, подводя итоги уходящего года.
По словам министра, в 2010 году сохранялась стабильная тенденция повышения уровня озера Севан. Для сравнения он отметил, что в 2008 году  уровень озера поднялся на 6 см, в 2009 – на 38 см. И это при том, что в 2010 году из озера Севан было выпущено больше воды. Однако через туннель Арпа – Севан в 2010 году в озеро Севан поступило 235 млн. куб. м воды вместо 203,8 млн. куб. м в 2009 году.
По словам Арама Арутюняна, Министерство охраны природы провело на территории озера Севан значительную работу по расчистке. Для этого ведомство приобрело многофункциональный экскаватор «Ватермастер классик III». В 2010 году была расчищена водная территория в 138 га.