Թուրքիայի 17 քաղաքացի փախել է Հունաստան: Ինչպես հաղորդում է  Reuters-ը՝ վկայակոչելով ափամերձ պահակախմբի ներկայացուցչին, մի խումբ թուրքեր հայտնաբերվել են Թուրքիայի արեւմտյան ափերից քիչ հեռու գտնվող Օյնուս կղզու ափին՝ հունական Հիոս կղզու հարեւանությամբ, որը հազարավոր փախստականների եւ միգրանտների համար դարպաս է դարձել դեպի Եվրոպա:
SkyTV-ի տվյալներով՝ փախչածների թվում 7 տղամարդ, 4 կին եւ 6 երեխա կա: Փախստականները հիմնականում ուսուցիչներ են, որոնք վախենում են 2016 թվականին Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձից հետո քաղաքական բռնաճնշումներից: Որոշ լրատվամիջոցներ հաղորդել են, որ 17 թուրքերի թվում դատավորներ ու քաղաքացիական ծառայողներ կան:
Հունաստանի ափամերձ պահակախմբի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ մոտ օրերին թուրքերը կտեղափոխվեն Աթենք: Հունաստանի իշխանությունները չեն հայտնել, արդյոք նրանք քաղաքական ապաստան են խնդրել, թե ոչ:

17 граждан Турции сбежали в Грецию. Как сообщает Reuters со ссылкой на представителя береговой охраны Греции, группа турок была обнаружена у берегов острова Ойнусс, недалеко от  западного побережья Турции, рядом с греческим островом Хиос, который стал воротами для тысяч беженцев и мигрантов в Европу.
По данным SkyTV, в числе сбежашвщих 7 мужчин, 4 женщины и шестеро детей. В основном беглецами оказались учителя, которые опасаются политических репрессий в Турции, которые последовали после попытки переворота в июле 2016 года. Некоторые СМИ сообщили, что в числе сбежавших турков судьи и госслужащие.
Представитель греческой береговой охраны сообщил, что в ближайшие дни турки будут доставлены  в Афины. Власти Греции не стали сообщать, просили ли они политическое убежище.
После попытки государственного переворота Турция задержала тысячи солдат, государственных служащих, судей и прокуроров. По оценкам, несколько сотен  турок бежали в Грецию.