2008 թվականի մարտի 1-ին տեղ գտած իրադարձությունները՝ ցուցարարների ցրումը, հայոց պետականության համար ամոթալի երեւույթ է: Այս մասին փետրվարի 21-ին ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին հայտարարել է Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գեւորգ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ իրադարձությունները ոչ մեկի մոտ երկրի համար հպարտության զգացում չեն առաջացրել եւ չեն առաջացնում: Դա Հայաստանի քաղաքացիներին պատիվ չի բերել՝ անկախ քաղաքական հայացքներից: Ընդ որում, ինչպես նշեց պատգամավորը, այս իրադարձությունը չափազանց բացասական ազդեցություն ունեցավ հայոց պետության միջազգային հեղինակության վրա:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին իշխանությունը ուժ կիրառեց Երեւանի կենտրոնում ցույց անող ընդդիմության նկատմամբ, զոհվեց 8 ցուցարար եւ ներքին զորքերի 2 զինծառայող։ Մարդկանց զոհվելու համար ոչ ոք այդպես էլ պատասխանատվություն չկրեց։

События, которые имели место быть 1 марта 2008 года, а именно, разгон митингующих, является постыдным явлением для армянского государства. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам и правам человека заявил 21 февраля депутат от правящей Республиканской партии Армении Геворк Костанян.
По его словам, эти события ни у кого не вызвали и не могли вызвать гордость за страну. Это не принесло чести и гражданам Армении, независимо от политических взглядов. При этом, как отметил депутат, данное событие крайне негативно отразилось на международном имидже армянского государства.
Напомним, что после президентских выборов 2008 года 1 марта произошли столкновения между сторонниками кандидата в президенты Левона  Тер-Петросяна и Внутренними войсками, в результате чего погибло 10 человек. За гибель людей никто так и не привлечен к ответственности.