2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործը բացահայտված է: Այլ հարց է, որ մեղավորները դատարանի առաջ չեն կանգնել: Այս մասին «Մեդիակենտրոնում» ընթացող քննարկման ժամանակ ասաց «Իրավունքի եւ ազատության կենտրոնի» նախագահ Վարդան Հարությունյանը:
«Մարդիկ չեն մոռացել: Նման բանը չի մոռացվում: Պատմության մեջ նախադեպ չկա, որ հրապարակային մահապատիժները, անմեղ մարդկանց սպանությունները մոռացվեն»,- հայտարարեց Վարդան Հարությունյանը: Նա որպես օրինակ բերեց այն հանգամանքը, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մի քանի տասնամյակներ օրակարգում չի եղել, եւ միայն անցյալ դարի 60-ական թվականներին է սկսվել միջազգային ճանաչման ու դատապարտման միտումը:
«Մարտի 1-ի հանցագործությունն, ըստ էության, բացահայտված է: Այլ հարց է, որ մեղավորնեը դատարանի առաջ չեն կանգնել: Աշխարհում այսպիսի շատ օրինակներ կան: Այլ դեպքերում ստիպված ես սպասել, երբ մեղավոր անձը կդադարի իշխանությամբ օժտված լինել: Ներկայիս իշխանությունը ձեւավորվել է այդ իրադարձությունների արդյունքում, եւ միամիտ կլիներ կարծել, որ այն չի հակազդի հանցագործության բացահայտմանը: Այս պայմաններում պատժի մասին խոսելը վաղ է»,- նշեց Հարությունյանը:

Дело о событиях 1 марта 2008 г раскрыто. Иное дело, что виновные не предстали перед судом. Об этом заявил председатель «Центра права и свободы» Вардан Арутюнян на обсуждении в «Медиацентре».
«Люди не забыли. Такое не забывается. В истории нет прецедента, чтобы были забыты публичные казни, убийства невинных людей», - заявил Вардан Арутюнян. В качестве примера он привел то обстоятельство, что признание Геноцида армян несколько десятилетий не было на повестке, и только в 60-х годах прошлого века началась тенденция международного признания и осуждения.
«По сути, преступление 1 марта раскрыто. Иное дело, что виновные не предстали перед судом. В мире много таких примеров. В иных случаях приходится дожидаться, когда виновное лицо перестанет быть облечено властью. Нынешняя власть сформировалась в результате этих событий, и было бы наивно полагать, что она не будет противодействовать раскрытию преступления. В этих условиях говорить о наказании рано», - отметил Арутюнян.