Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը քաղաքապետարանի աշխատակազմին կարգադրել է կազմել Հայ-ամերիկյան թանգարանի հողատարածքի վարձակալության վերջնական պայմանագիրը 95 տարվա վարձակալության պայմանով՝ տարեկան 1 դոլար վարձով։ Խորհուրդը նաեւ հավանություն է տվել Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագծման առաջին փուլին։
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տաերլիցի նախօրեին թանգարանի ստեղծման կողմնակիցները եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչները հավաքվել են Գլենդելի քաղաքապետարանում՝ քաղաքային խորհրդի պատմական քվեարկությանն ականատես լինելու համար։ Թանգարանի ներկայացուցիչները ներկայացրել են 59,800 քառակուսի ֆունտ մակերեսով երեքհարկանի մշակութային եւ կրթական համալիրի իրենց տեսլականը, որը տեղակայված կլինի Կենտրոնական պուրակի հարավ-արեւմտյան հատվածում։
Թանգարանում կանցկացվեն ցուցահանդեսներ,կլինի կատարողական արվեստի թատրոն, ցուցադրական խոհանոց, ուսումնական կենտրոն, արխիվ, սրճարան եւ խանութ։
«Մենք ուրախ ենք, որ Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը եւ Գլենդելի պաշտոնյաները կիսում են համաշխարհային մշակութային եւ կրթական կենտրոնի ստեղծման մեր տեսլականը, որը մեր համայնքի հպարտությունը կլինի»,-հայտարարել է թանգարանի համանախագահ, արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը։
«Հայ-ամերիկյան թանգարանը պատմական նախագիծ է, որը հռչակում է մշակույթը, կրթությունը եւ ընդլայնում հնարավորությունները, ինչպես նաեւ որպես կամուրջ կծառայի՝ միավորելով համայնքի տարբեր անդամների»,- նշել է թանգարանի համանախագահ, արքեպիսկոպոս Մուշեղ Մարտիրոսյանը։

Муниципальный совет Глендейла направил сотрудников городского совета, чтобы составить окончательный договор аренды земельного участка для Армянского музея  Америки с условием аренды на 95 лет по цене 1$ в год. Совет также одобрил первый этап проектировки Армянского музея Америки.
В преддверии 103-й годовщины Геноцида армян сторонники создания Музея и члены  армянской общины собрались в мэрии Глендейла, чтобы стать свидетелями исторического голосования городского совета. Представители музея представили свое видение трехэтажного культурного и образовательного комплекса площадью 59,800 квадратных футов, который будет расположен на юго-западной части Центрального парка.
В музее будут представлены выставки, театр исполнительских видов искусства,  демонстрационная кухня, учебный центр, архивы, кафе и магазин.
«Мы рады, что представители Глендейлского городского совета и чиновники Глендейла разделяют наше видение создания мирового культурного и образовательного центра , который будет гордостью всего нашего сообщества», - заявил сопредседатель музея, архиепископ Овнан Дердерян.
«Армянский музей Америки - исторический проект, который прославит культуру, образование и расширение возможностей и послужит  мостом, который объединит разных членов сообществ», - заявил сопредседатель музея, архиепископ Мушег Мартиросян.