ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն շեշտել է Պարսից ծոցի երկրների միասնության անհրաժեշտությունը:
«Ծոցի երկրների միասնությունն անհրաժեշտ է, եւ մենք պետք է դրան հասնենք»,- ասել է Պոմպեոն Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար Ադել ալ Ջուբեյրի հետ Էր Ռիադում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է Reuters-ը:
Սաուդյան Արաբիան ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի եւ Եգիպտոսի հետ անցյալ տարվա հունիսին Կատարի հետ խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները եւ առեւտրային կապերը՝ նրան մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու ու Իրանի հետ համագործակցելու մեջ: Դոհան հերքել է մեղադրանքները եւ հայտարարել, որ նշված երկրները ցանկանում են իր ինքնիշխանությունը սահմանափակել:
Պոմպեոն Էր Ռիադ է այցելել մերձավորարեւելյան շրջագայության շրջանակում: Այցի ընթացքում նա կհանդիպի թագավոր Սալմանի եւ գահաժառանգ արքայազն Մոհամմեդի հետ: ԱՄՆ պետքարտուղարը կայցելի նաեւ Իսրայել ու Հորդանան:

US Secretary of State Mike Pompeo stressed the need for unity in the Gulf states during a brief visit to the Saudi capital on Sunday as Washington aims to muster support among allies for new sanctions against Iran, Reuters reported.
“Iran destabilizes this entire region,” Pompeo said in a joint press conference with Saudi Foreign Minister Adel al-Jubeir. “It supports proxy militias and terrorist groups. It is an arms dealer to the Houthi rebels in Yemen. It supports the murderous Assad regime (in Syria) as well.”
Saudi Arabia, along with the United Arab Emirates, Bahrain and Egypt, cut off travel and trade ties with Qatar last June, accusing it of supporting terrorism and arch-rival Iran on the other side of the Gulf.