Մենք ամբողջ թիմով կքննարկենք, ու մինչեւ քվեարկությունը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը կհայտարարի խմբակցության որոշումը: Այս մասին, այսօր՝ ԱԺ-ում ՀՀԿ նիստում վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Հարցին, թե ՀՀԿ-ն միասնակա՞ն է քվեարկելու, Շարմազանովը պատասխանեց. «Ես առաջ չընկնեմ, մենք պայմանավորվել ենք ամբողջությամբ քննարկել եւ գալ վերջնական հայտարարի: Ինչ որոշում էլ կայացնենք, հիմքում կլինի Արցախի ու ՀՀ անվտանգությունը»:
Հիշեցնենք, որ մինչ այդ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Ելք», «Ծառուկյան» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների հետ: Բոլոր այդ խմբակցությունները մայիսի 1-ի ԱԺ հատուկ նիստում պատրաստ են քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանի օգտին:
Նշենք, որ եթե ԱԺ-ն չհաստատի կառավարության ծրագիրը, ապա արտահերթ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան դրանից ոչ շուտ քան 30 եւ ոչ ուշ քան 45 օր հետո: Իսկ եթե ընտրվում է երրորդ տարբերակը, որ կառավարությունը բերում է ծրագիր եւ դնում իր վստահության հարցը, ապա դա կարող է տեղի ունենալ միայն վարչապետի ընտրությունից մեկ տարի հետո:

Мы обсудим этот вопрос всей командой, и до голосования руководитель фракции РПА объявит о нашем решении. Об этом заявил в беседе с журналистами после встречи с кандидатом в премьер-министры Армении Николом Пашиняном в парламенте Армении 30 апреля вице-спикер Национального Собрания Армении, пресс-секретарь правящей РПА Эдуард Шармазанов.
На вопрос, будет ли единый подход у партии во время голосования, Шармазанов ответил: «Давайте, не забегать вперед, мы договорились с коллегами по фракции все полностью обсудить и прийти к окончательному решению. Какое бы решение не было принято, в его основе будет безопасность Армении и Арцаха», - сказал Шармазанов.
Отметим, что глава фракции блока «Выход» Никол Пашинян сегодня также встретился с представителями фракций блоков «Выход», «Царукян» и АРФД. Все они готовы проголосовать на специальном заседании НС 1 мая в пользу Никола Пашиняна.
Напомним, что согласно Конституции Армении, внеочередные выборы в Национальное Собрание проводятся не ранее чем через тридцать и не позднее чем через сорок пять дней после роспуска Национального Собрания. Основанием же для роспуска парламента президентом могут быть либо не избрание премьер-министра со второй попытки (она предпринимается через семь дней после первой), либо не утверждение законодательным органом программы Правительства.