Բրիտանական Eurofighter Typhoon կործանիչները, որոնք բազավորված են Ռումինիայում, կմիանան  Սեւ ծովի օդային տարածքի պարեկության ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը: Այս մասին նշված է Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական ՌՕՈՒ կայքում, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչները բրիտանական կործանիչները վարձակալել են Ռումինիայի հարավում Միխայիլ Կոգելնիչանի անվան ավիաբազայում պաշտոնական արարողության ժամանակ առաքելությանը մասնակցելու համար:
«Օդային տարածքի պահպանման այսպիսի առաքելությունները երաշխավորում են, որ մենք կարող ենք արագ եւ արդյունավետորեն պայքարել ցանկացած պոտենցիալ ագրեսիայի կամ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին կամ նրա անդամներին սպառնալիքի դեմ»,- ընդգծել է Ռումինիայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Փոլ Բրումելը:
2017 թվականի փետրվարին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ դաշինքը մտադիր է ամրապնդել Սեւծովյան տարածաշրջանում ռազմական ներկայությունը: Մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի երկրները պայմանավորվել են Ռումինիայում բազմազգ բրիգադի տեղակայման բազայի վրա համագործակցության ամրապնդման մասին:
Ստոլտենբերգը նշել էր, որ բրիգադի հաստիքային կազմի մեջ կմտնեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի 8 պետությունների ներկայացուցիչներ: Նրա խոսքով՝ եւս 5 երկիր համաձայնվել է վերգետնյա եւ օդային ուժ տրամադրել ստորաբաժանման ստեղծման համար:

Британские истребители Eurofighter Typhoon, которые базируются в Румынии, присоединятся к миссии НАТО по патрулированию воздушного пространства над Черным морем. Об этом сообщается на сайте Королевских ВВС Великобритании, передает РБК
Представители НАТО аккредитовали британские истребители на участие в миссии во время официальной церемонии на авиабазе имени Михаила Когэлничану на юге Румынии. «Такие миссии по охране воздушного пространства гарантируют, что мы сможем быстро и эффективно бороться с любой потенциальной агрессией или угрозой Североатлантическому альянсу или его членам», — подчеркнул посол Великобритании в Румынии Пол Бруммель.
В феврале 2017 года генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что альянс намерен усилить военное присутствие в Черноморском регионе. В частности, страны НАТО договорились об укреплении сотрудничества на базе развертываемой в Румынии многонациональной бригады.
Столтенберг отмечал, что в штатный состав бригады войдут представители восьми государств Североатлантического альянса. Еще пять стран, по его словам, согласились выделить наземные и воздушные силы для участия в формировании подразделения.