Ազգային ժողովում մայիսի 3-ին՝ ժամը 16:00-ի դրությամբ վարչապետի թեկնածու է առաջադրվել Նիկոլ Փաշինյանը:
ԱԺ տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ թեկնածությունն առաջադրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի մեկ երրորդից ավելիի կողմից: Անհրաժեշտ 35 ստորագրության փոխարեն Փաշինյանին վարչապետի թեկնածու առաջադրելու փաստաթղթի տակ ստորագրել է 41 պատգամավոր:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ի հատուկ նիստում ՀՀ Ազգային ժողովը վարչապետ չընտրեց, իսկ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները:
Իսկ եթե այս դեպքում էլ չհաջողվի վարչապետ ընտրել, ԱԺ-ն օրենքի ուժով կցրվի, եւ արտահերթ ընտրություններ կանցկացվեն:

По положению на 16:00 3 мая лидер оппозиции, депутат Никол Пашинян вновь выдвинут кандидатом на должность премьер-министра Армении. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента, кандидатура выдвинута со стороны свыше 1/3 от общего числа депутатов Национального Собрания. Под соответствующим документом в поддержку кандидатуры Пашиняна вместо необходимых 35 подписей стоят подписи 41 депутата парламента.
Отметим, что на специальном заседании Национального Собрания Армении 1 мая правящая Республиканская партия Армении проголосовала против кандидатуры лидера оппозиции, депутата Никола Пашиняна, которого выдвинула возглавляемая им фракция «Выход». Две другие фракции – АРФД и «Царукян» – поддержали его кандидатуру, но у них не хватило голосов. А это означает, что 8 мая последует вторая попытка избрания парламентом премьер-министра. Если и она не увенчается успехом, то президент вынужден будет распустить парламент и в течение 30 – 45 дней назначить досрочные выборы.
Напомним, что накануне фракция РПА заявила о том, что поддержит кандидатуру, выдвинутую 1/3 депутатов.