ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Հյուսիսային Կորեայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավարմանն ուղղված աշխատանքում առաջընթացի են հասել, իսկ իր հանդիպումը երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ կդառնա «ինչ-որ առանձնահատուկ բան», փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեզ մոտ շատ լավ է ստացվում այն ամենի հետ կապված, ինչը վերաբերում է Հյուսիսային Կորեային: Տեսնենք հետո ինչ կստացվի»,- ասել է նա՝ Քլիվլենդում (Օհայո նահանգ) ելույթ ունենալով հարկերի կրճատմանը նվիրված կլոր սեղանի ժամանակ:
«Մենք Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպում ենք ծրագրել, մենք պայմանավորվել ենք լոկացիայի, ժամանակի եւ վայրի մասին: Մենք հիմա ամեն ինչ համաձայնեցրել ենք, ամսաթիվը հայտնի է: Սա ինչ-որ առանձնահատուկ բան կլինի»,- հավաստիացրել է Թրամփը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ն «ավելի խելացի կվերաբերվի այլ երկրների հետ հարաբերություններին»: «Դուք մեծ առաջընթաց կտեսնեք հաջորդ, հույս ունեմ, յոթ տարիներին: Սակայն յոթ տարվա կարիք էլ չի լինի, ամեն ինչ շատ արագ կստացվի»,- խոստացել է նա:
Ներկայումս ԱՄՆ-ն եւ Հյուսիսային Կորեան շարունակում են քննարկել 2 երկրների առաջնորդների հանդիպման մանրամասները: Ավելի վաղ Սպիտակ տան տերը հայտնել էր, որ գագաթնաժողովը կարող է տեղի ունենալ 3 կամ 4 շաբաթ հետո սահմանապահ Փհանմունջոմ ապամիջուկայնացված գոտում:

Президент США Дональд Трамп считает, что в работе, направленной на урегулирование ситуации вокруг КНДР, достигнут прогресс, а его встреча с лидером страны Ким Чен Ыном станет «чем-то особенным», передает ТАСС.
«У нас все очень хорошо получается насчет того, что касается Северной Кореи. Посмотрим, что будет дальше», - сказал он, выступая на круглом столе, посвященном сокращению налогов, в городе Кливленд (штат Огайо).
«У нас запланирована встреча с Ким Чен Ыном, мы договорились о локации, времени и месте. У нас все теперь согласовано, есть дата. Это будет что-то особенное», - заверил Трамп.
В целом, продолжил американский лидер, США будут «умнее подходить к отношениям с другими странами». «Вы увидите большой прогресс в течение следующих, надеюсь, семи лет. Но и семь лет не потребуются, все случится очень быстро», - пообещал он.
В настоящий момент США и КНДР продолжают обсуждать детали встречи между лидерами двух стран. Ранее хозяин Белого дома сообщил, что саммит может произойти в пограничном пункте Пханмунджом в демилитаризованной зоне между КНДР и Республикой Корея через три или четыре недели.