Ամերիկյան հանրապետական սենատոր, ԱՄՆ-ի հին օրենսդիրներից մեկը՝ Ջոն Մաքքեյնը, ուրբաթ քննադատել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ G8 ձեւաչափում Ռուսաստանին վերադարձնելու առաջարկը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով Մաքքեյնի հայտարարությունը:
Օրենսդիրը դա «հակառակորդի հանդեպ հարգանքի դրսեւորում» է համարում:
«Նախագահն անհասկանալի պատճառներով մեր հակառակորդների հանդեպ հարգանք դրսեւորեց, որը պետք է պահպանել մեր մերձավոր դաշնակիցների համար», - հայտարարել է Մաքքեյնը:
Ըստ սենատորի, ԱՄՆ-ի ներկայիս ղեկավարը արհամարհանքով է վերաբերվում ամերիկյան արժեքները կիսող պետություններին:
«Սա այսպես կոչված սկզբունքային ռեալիզիմի հակաթեզ է եւ աշխարհում ԱՄՆ-ի առաջնորդության դիրքերի թուլացմանը տանող ճիշտ ճանապարհ», - եզրափակել է Մաքքեյնը:
Թրամփը մինչ G7 գագաթաժողովին մեկնելը նշել էր, որ ՌԴ-ն պետք է ներկա լինի այդ հանդիպմանը: Նրա կարծիքով, ՌԴ-ին պետք է հնարավորություն տալ վերադառնալ այդ ձեւաչափին:

Американский сенатор-республиканец, один из старейших законодателей США Джон Маккейн в пятницу подверг критике предложение президента Дональда Трампа расширить формат G7 до G8, пригласив в него Россию, передает ТАСС со ссылкой на заявление Маккейна, опубликованное на его сайте.
Законодатель считает это «проявлением почтения к противнику».
«Президент по непонятным причинам продемонстрировал по отношению к нашим противникам почтение и уважение, которые нужно приберечь для наших ближайших союзников», - говорится в заявлении Маккейна.
По мнению сенатора, нынешний американский лидер «с презрением относится» к странам, разделяющим американские ценности. «Это антитеза так называемого принципиального реализма и верная дорога к ослаблению лидерства Америки в мире», - резюмировал Маккейн.
Трамп ранее перед тем, как отправиться на саммит Группы семи в Канаду, заявил, что «Россия должна быть на этой встрече». По его мнению, РФ нужно дать возможность вернуться в этот формат.