160 մլն եվրոյի չափով օգնությունը, որը ԵՄ-ն մոտ ապագայում կտրամադրի Հայաստանին, զգալի գումար է: Այս մասին հանդիպումից հետո՝ ասուլիսի ժամանակ, ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Ըստ նրա, կողմերը գոհունակությամբ են քննարկել այս հարցը: «Մենք ինտենսիվ օրակարգ ունենք, եւ այս օրակարգը համարժեք ֆինանսական ռեսուրսներ է պահանջում, որոնք տրամադրվելու են այն ջանքերի համար, որոնք արդեն կատարվում են եւ որոնք, ինչպես ակնկալում ենք, կշարունակվեն», - ընդգծել է Մոգերինին:
Միեւնույն ժամանակ, Եվրամիության Գերագույն ներկայացուցիչը նշել է, որ մյուս Հանձնակատարների հետ միասին նրանք Հանձնաժողովին հաջորդ բազմամյա ֆինանսական ծրագրի (Multiannual Financial Framework) համար առաջարկ են ներկայացրել, որը, Հարեւանության երկրների առաջնահերթությամբ, որն, իհարկե, ներառում է ԵՄ-ի արեւելյան գործընկերներին, արտաքին գործողությունների համար մեծ գումարների հատկացում է ենթադրում:
«Ես ակնկալում եմ, որ ԵՄ-ն ոչ միայն կպահպանի, այլեւ ապագայում կավելացնի ֆինանսական աջակցությունը», - հավելել է նա:

Помощь в размере 160 миллионов евро, которую ЕС предоставит Армении в ближайший период – значительная сумма. Об этом в ходе пресс-конференции по итогам встречи Совета партнерства ЕС-Армения заявила глава внешнеполитического ведомства ЕС Федерика Могерини.
По ее словам, стороны обсудили этот вопрос с удовлетворением. «У нас интенсивная повестка, и эта повестка нуждается в адекватных финансовых ресурсах, которые будут предоставлены для поддержания усилий, которые уже предпринимаются и которые, как мы ожидаем, продолжатся», - подчеркнула Могерини.
В то же время, Верховный представитель ЕС отметила, что они вместе с другими Комиссарами представили предложение Комиссии для следующей многолетней финансовой рамочной программы (Multiannual Financial Framework), которое предполагает выделение больших ресурсов для внешних действий с приоритетом на странах Соседства, что безусловно включает и восточных партнеров ЕС. «Я ожидаю, что ЕС не только сохранит, но и увеличит финансовую поддержку в будущем»,- добавила она.