160 մլն եվրոյի չափով օգնությունը, որը ԵՄ-ն մոտ ապագայում կտրամադրի Հայաստանին, զգալի գումար է: Այս մասին հանդիպումից հետո՝ ասուլիսի ժամանակ, ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Ըստ նրա, կողմերը գոհունակությամբ են քննարկել այս հարցը: «Մենք ինտենսիվ օրակարգ ունենք, եւ այս օրակարգը համարժեք ֆինանսական ռեսուրսներ է պահանջում, որոնք տրամադրվելու են այն ջանքերի համար, որոնք արդեն կատարվում են եւ որոնք, ինչպես ակնկալում ենք, կշարունակվեն», - ընդգծել է Մոգերինին:
Միեւնույն ժամանակ, Եվրամիության Գերագույն ներկայացուցիչը նշել է, որ մյուս Հանձնակատարների հետ միասին նրանք Հանձնաժողովին հաջորդ բազմամյա ֆինանսական ծրագրի (Multiannual Financial Framework) համար առաջարկ են ներկայացրել, որը, Հարեւանության երկրների առաջնահերթությամբ, որն, իհարկե, ներառում է ԵՄ-ի արեւելյան գործընկերներին, արտաքին գործողությունների համար մեծ գումարների հատկացում է ենթադրում:
«Ես ակնկալում եմ, որ ԵՄ-ն ոչ միայն կպահպանի, այլեւ ապագայում կավելացնի ֆինանսական աջակցությունը», - հավելել է նա:

The amount of €160 million that EU embarked for Armenia for the coming period is a significant amount, EU High Representative Federica Mogherini said during a press conference on Thursday.
“We discussed that today with a certain satisfaction - I think - on both sides. We have an intense agenda and this agenda needs the adequate financial resources to be allocate to support the work that is under way and that we expect to continue,” Mogherini said.
However, EU foreign policy chief noted that they had presented a deep Commission proposal for the next Multiannual Financial Framework “where we allocate more resources overall for our external action with the priority on our Neighbourhood and this includes definitely our Eastern partners”.
“I would expect that the financial focus the European Union will have will not only be kept but also increased in the future. It is my hope and expectation, then future decisions will be in future hands,” she added.