2018 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից և Նիկոլ Փաշինյանի՝ իշխանության գալուց ի վեր Հայաստանում իրադրության այժմյան զարգացումները, կարծես, լավատեսության և զգուշավորության միտումներ ունեն: Այս մասին ասվում է Foreign Policy Centre բրիտանական վերլուծական կենտրոնից Քրեյգ Օլիֆանթի հեղինակած հոդվածում:
Նրա խոսքով՝ ապրիլյան դեպքերն անսպասելի էին, սակայն դրանք տեղի ունեցան միանգամայն խաղաղ կերպով, և Փաշինյանի ու նրա կառավարության հանդեպ դրական վերաբերմունք կա ժողովրդի կողմից: Փորձագետը նշում է, որ միանշանակ լայնածավալ բաեփոխումներ իրականացնելու կարիք կա, հատկապես քաղաքաշինության, գյուղատնտեսական եւ էներգետիկ ոլորտներում: Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել երիտասարդ տաղանդավոր մասնագետների հարցը, ինչպես նաև արտասահման մեկնածների վերադարձի խնդիրը:
Բացի այդ, հեղինակը նշում է, որ դեռ հսկայական աշխատանք պետք է տարվի՝ բարեփոխումների կայուն առաջընթացը տեսանելի դարձնելու համար: «Հայաստանը չի ունենա այնպիսի առեւտրային հարաբերություններ և ներդրումներ, որոնք պահանջվում են, եթե դեռեւս չկա բարեփոխումների մասին հստակություն»,- գրում է նա:
Նոր կառավարության առջև բարդ խնդիր է դրված. Հայաստանը գտնվում է թե՛ տնտեսության, թե՛ անվտանգության տեսանկյունից խոցելի իրավիճակում, իսկ բնակչության գրեթե 30 տոկոսն ապրում է աղքատության շեմին: «Սակայն ակնկալիքներն այժմ մեծ են, եւ ժամանակը միշտ չէ, որ խաղում է նոր կառավարության օգտին: Այնպես որ, դա ևս խանգարում է շոշափելի արդյունքների հասնել»,- ընդգծում է նա:
Հեղինակը կարծում է, որ շոշափելի արդյունքների թվում են վերջերս տեղի ունեցած մի շարք ձերբակալությունները: Քրեյգ Օլիֆանթը նշում է, որ Ռուսաստանն իրավիճակի զարգացման հարցում բավական չեզոք դիրք էր ցուցաբերում մինչև երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը, որի շուրջ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ նոր իշխանությունների նախնական հայտարարությունները՝ «վենդետաներ» չգործադրելու մասին, կարծես, իրականությանը չեն համապատասխանում: Ըստ հեղինակի՝ Ռուսաստանի դիրքորոշումը խիստ կարևոր է լինելու դեպքերի հետագա զարգացման հարցում:
Ընտրությունների մասին նշվում է, որ գլխավոր մեխը նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունումն է, որում մեծամասնական համակարգը, ինչը նախկին իշխանությունների կողմից ընդունելի տարբերակ էր, պիտի փոխարինվի համամասնականով: Սակայն Փաշինյանի գլխավոր խնդիրն է՝ ներկայացնել շոշափելի արդյունքներ՝ առանց կտրուկ քայլերի, որոնք կարող են ընտրողների շրջանում անցանկալի արձագանք գտնել:
Իրավիճակը, հեղինակի խոսքով, առաջիկա ամիսներին կշարունակի մնալ անկայուն: Հեղափոխությունից ի վեր նա առանձնացրել է 4 անցումային շրջան կամ նպատակ. 1)ազատվել Սերժ Սարգսյանից, 2)ազատվել Հանրապետական կուսակցությունից, 3)ազատ և արդար ընտրություններ կազմակերպել, 4)հաղթել այդ ընտրություններում, ինչը դեռ նոր պետք է արվի:
Տարածաշրջանային համատեքստում, կարծես, մեծ փոփոխություններ չեն նկատվում: Հեղինակը նշում է, որ, ի տարբերություն ընդդիմություն եղած ժամանակների, վարչապետ դառնալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կմնա ԵՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի կազմում: Իսկ Բրյուսել այցելության ժամանակ նրա հղած գլխավոր մեսիջն այն էր, որ Հայաստանն այլևս կոռումպացված, օլիգարխիկ և ավտոկրատ պետություն չէ: Վարչապետի գլխավոր այցեքարտն իր լեգիտիմությունն է:
Փորձագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանի ազդեցությունը մեծ է պետության վրա մի շարք պատճառներով, մասնավորապես՝ էներգետիկ ոլորտում, անվտանգության և ռազմավարական բնույթի մի շարք լծակների առկայության պատճառով:
Վերջում նա անդրադառնում է Ղարաբաղյան հակամարտության խնդրին՝ նշելով, որ Հայաստանի կողմից մեծ փոփոխություններ դժվար է ակնկալել: Փաշինյանը, ըստ հեղինակի, արել է երկու կարեւոր հայտարարություն. նա խոսում է միայն Հայաստանի անունից, իսկ Արցախը պետք է ներկայացնեն Արցախի գործող իշխանությունները, եւ երկրորդ՝ Բաքուն պետք է հստակ հայտարարի խաղաղ բանակցություններ վարելու պատրաստակամության մասին: Սակայն օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հայտարարել է Ստեփանակերտին ներառող բանակցությունների նոր ձևաչափը բացառելու մասին, և որ խաղաղություն չի լինի, քանի դեռ Բաքվին չեն վերադարձրել իրեն պատկանող տարածքները:
«Ելնելով այդ դիրքորոշումից եւ սպասվող ընտրություններից առաջ Երեւանի նոր կառավարության համար մանևրելու սահմանափակ հնարավորությունից՝ դժվար է տեսնել բանակցություններում առաջընթացի վաղ հեռանկար»,- գրում է փորձագետը՝ հավելելով, որ Բաքվի ռազմատենչ հայտարարությունների մեջ որոշակի թուլացում հնարավոր է տեսնել: Նա կարծում է, որ սեպտեմբերի 1-ին Ալիևի՝ Մոսկվա ծրագրված այցին պետք է հետևել նաեւ Երևանի և Բաքվի միջև հնարավոր հեռահար կապի հաստատման համատեքստում:

Начиная с «бархатной революции» и прихода к власти Никола Пашиняна, в ситуации в Армении похоже прослеживаются как некий оптимизм, так и некая осторожность. Об этом в своем материале на сайте британского аналитического центра «Foreign Policy Centre» пишет Крейг Олифант.
По его словам, произошедшие в Армении события были неожиданными, но они были довольно мирными, и в народе есть позитивное отношение к Пашиняну и его правительству. Эксперт отмечает, что необходимо провести определенные масштабные реформы, особенно в области городского развития, сельского хозяйства и энергетики. Необходимо также изучить вопрос возвращения в страну талантливых профессионалов.
Кроме того, автор отмечает, что предстоит большая работа для того, чтобы добиться стабильного прогресса. «Армения не сможет иметь торговлю и инвестиции, которые ей требуются, если не будет ясности в отношении реформ в будущем»,- считает он.
Новое правительство сталкивается с трудной задачей. Армения находится в уязвимом положении как в экономике, так и в сфере безопасности, причем почти 30% населения живет за чертой бедности. «Однако, ожидания сейчас велики, и время не всегда на стороне нового правительства. Это также мешает ощутимым результатам », - подчеркивает он.
Автор считает, что ряд недавних арестов, включая арест второго президента Роберта Кочаряна, относятся к ощутимым результатам. Крейг Олифант подчеркивает, что Россия до сих пор была  довольна нейтральна по отношению к развитию ситуации до того как, глава МИД России Сергей Лавров заявил, что первоначальные заявления нового правительства о том, что не будет вендетты не соответствует действительности. По мнению автора, позиция России будет иметь решающее значение для дальнейшего развития событий.
Что касается предстоящих выборов, то ключевым элементом будет внедрение нового избирательного кодекса. Однако главная задача Пашиняна - представить ощутимые результаты без решительных шагов, которые могут привести к нежелательной реакции избирателей.
Ситуация, по мнению автора, по-прежнему будет оставаться нестабильной в ближайшие месяцы. После революции он выделят четыре переходных периода или четыре цели нового правительства: во-первых избавиться от Сержа Саргсяна, во-вторых избавиться от Республиканской партии Армении, в-третих организовать свободные и справедливые выборы и, наконец, победить на этих выборах.
В региональном контексте, по-видимому, серьезных изменений не предвидится. Автор отмечает, что, в отличие от того периода, когда он был в оппозиции, Пашинян заявил, что Армения останется членом Евразийского союза, ОДКБ и СНГ. В то же время в ходе визита в Брюссель его главная идея заключалась в том, что Армения больше не является коррумпированным, олигархическим и самодержавным государством. Главной визитной карточкой премьер-министра является его легитимность.
По мнению эксперта, влияние России велико по ряду причин, в том числе в энергетическом секторе, из-за наличия ряда вопросов безопасности и стратегических рычагов. В заключение он также затрагивает карабахский конфликт, отмечая, что в позиции Армении трудно ожидать больших перемен. По словам автора, Пашинян сделал два важных заявления: он выступает только от имени Армении, а Арцах должны представлять действующие власти Арцаха, и во-вторых, Баку должен заявить о своей готовности провести мирные переговоры. Однако 2 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил об исключении нового формата переговоров с участием Степанакерта и о том, что мира не будет, пока Баку не вернет свои территории.
«Основываясь на этой позиции и ограниченном пространстве для маневра для нового правительства в Ереване перед предстоящими выборами, трудно увидеть раннюю перспективу прогресса в переговорах»,- считает автор.
По мнению аналитика, область, которая может или должна быть исследована - это возможность восстановить «горячую линию» на высоком уровне между Баку и Ереваном, и это может быть рассматриваться не в последнюю очередь в контексте визита президента Алиева в Москву, запланированного на 1 сентября. «Опять же, всегда существует разрыв между «западным» анализом того, что должно или может произойти, и местными образцами поведения на Кавказе, которые не всегда соответствуют тому, что может показаться желательным или логичным путем»,- резюмирует автор.