Դեկտեմբերի 6-ին Միլանում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձան ԵԱՀԿ 25-րդ նախարարական համաժողովի օրակարգին, ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, մտքեր փոխանակեցին կազմակերպության առջեւ ծառացած խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների շուրջ։
Անդրադարձ կատարվեց ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ օրենքի գերակայության շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին։ Երկուստեք կարեւորվեց «Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրի» շարունակականությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Թոմաս Գրեմինգերը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների շուրջ: Արտգործնախարարի պաշտոնակատարը վերահաստատեց Հայաստանի կառավարության հանձնառությունն ապահովելու ազատ, արդար ընտրությունների անցկացումը։
Զրուցակիցներն անդարդարձան Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին, նախօրեին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների ու ԵԱՀԿ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հնգակողմ հայտարարությանը:

И.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в Милане встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, в ходе беседы собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся сотрудничества в рамках ОБСЕ, а также обменялись мнениями вокруг проблем, возникших перед организацией, и путей их решения. Мнацаканян и Гремингер также коснулись реформ, проводимых в Армении. Обе стороны отметили важность продолжения «Программы сотрудничества с Арменией».
Собеседники также обменялись мнениями вокруг внутриполитических событий в Армении. Мнацаканян подтвердил приверженность Правительства Армении по обеспечению проведения свободных, справедливых выборов.
Стороны также коснулись переговорного процесса вокруг мирного урегулирования карабахского конфликта, состоявшейся накануне встречи сопредседателей МГ ОБСЕ и главы МИД Азербайджана, а также совместного заявления министров иностранных дел Армении и Азербайджана и руководителей делегаций стран-сопредседателей ОБСЕ.