Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ նոր քրեական գործ հարուցելը վկայում է այն մասին, որ ընթացիկ՝ Մարտի 1-ի, գործը իրոք «ջուր է», եւ գործող վարչախումբը որոշել է նոր սյուժեով կրկին առաջնորդվել քաղաքական շարժառիթներով։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ Քննչական ծառայությունը փետրվարի 12-ին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին նոր մեղադրանք է առաջադրել:
«Բացի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածից՝ սահմանադրական կարգի տապալումից, Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Տեղեկացնենք նաև, որ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված նոր մեղադրանքն առնչվում է գործարար Սիլվա Համբարձումյանի հայտարարությանը ենթադրյալ կաշառք տալու մասին:

Возбуждение нового уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна свидетельствует о том, что текущее дело «1 марта», действительно, «вода», и по новому сюжету правящий режим решил вновь руководствоваться политическими мотивами. Об этом написал на своей странице в «Facebook» вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Отметим, что Специальная следственная служба Армении 12 февраля предъявила новое обвинение Роберту Кочаряну. Экс-президенту предъявлено обвинение по п. 2 ч. 4 статьи 311 УК (получение взятки в особо крупном размере).
Напомним, что Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя в связи с событиями 1 марта 2008 года.