Ժողովրդավարության մասին խոսելիս անհեթեթ կլիներ կասկածի տակ դնել քննադատությամբ զբաղվելու որեւէ մեկի իրավունքը: Մարտի 27-ին ԱԺ-ում ելույթ ունենալով Կառավարության 2018 թվականի գործունեության հաշվետվությամբ՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա հավաստիացմամբ՝ քննդատելու իրավունքը քննարկման ենթակա չէ: «Մեր երկրում, սկզբունքորեն, պետք է փոխվի բանավեճերի որակը: Մեր երկրում 23 տարի հեղափոխություն է տեղի ունեցել, իշխանափոխության սպասում կար, եւ այս ամենը նախորդ իշխանության ոչ լեգիտիմ բնույթի պատճառով»,- հավելեց Փաշինյանը:

YEREVAN. – When speaking about democracy, it would be absurd to question anyone’s right to engage in criticism.
Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday noted the aforesaid at the National Assembly of Armenia, as he presented the 2018 activity report of the government.
He assured that the right to criticize is not subject to discussion.
“The quality of debates should be changed, in principle, in our country,” Pashinyan added. “A revolution has taken place in our country for 23 years, there was a waiting for power change, and all this—due to the illegitimate nature of the previous authorities.”