Հնդկաստանը երկուշաբթի նորից կփորձի առաքելություն ուղարկել Լուսին այն բանից հետո, երբ վերջին րոպեին տեխնիկական անսարքությունների պատճառով չեղարկել էր մեկնարկը, հաղորդում է AFP-ն:
Տիեզերական հետազոտությունների հնդկական կազմակերպությունը (ISRO) հայտարարել է, որ տեղափոխել է Chandrayaan-2 կամ Moon Chariot-2 տիեզերանավի արձակումը հուլիսի 22-ին 14:43-ին:
Հնդկաստանը ձգտում է ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից եւ Չինաստանից հետո 4-րդ երկիրը դառնալ, որը առաքելություն կուղարկի Լուսին:
ISRO-ն այս շաբաթ տեխնիկական անսարքությունների պատճառով պայթյունից 56 րոպե առաջ չեղարկել էր հրթիռի արձակումը:
ԶԼՄ տեղեկություններով՝ ISRO գիտնականները պնդում են, որ հայտանբերվել է հելիումային վառելիքի արտահոսք:
Հնդկաստանը մոտ 140 մլն դոլար է ծախսել նախագծի նախապատրաստման համար, որը ամենաէժաններից մեկն է միջազգային տիեզերական տերությունների թվում:
Համեմատության համար՝ ԱՄՆ-ն 1960 եւ 70 թվականներին մոտ 25 մլրդ դոլար է ծախսել «Ապոլոնի» 15 առաքելությունների համար :
Հրթիռն արձակվել էր Սրիխարիկոտեի տիեզերական կենտրոնից: Այն կունենա ուղեծրային սարք, վայրէջքի սարք եւ ռովեր, որը գրեթե ամբողջությամբ մշակվել եւ պատրաստվել է Հնդկաստանում:
Ենթադրվում է, որ ուղեծրային սարքը կշարունակվի պտտվել Լուսնի շուրջ մոտ մեկ տարի, լուսանկարել մակերեւույթները եւ մթնոլորտի մասին տեղեկատվություն ուղարկել:
Լուսնի վրա փափուկ վայրէջքը մեծ առաջընթաց կդառնա Հնդկաստանի տիեզերական ծրագրում: Վարչապետ Նարենդրա Մոդին մտադիր է 2022-ին պիլոտային առաքելություն ուղարկել Տիեզերք:
Հնդկաստանը նաեւ Մարսի վրա զոնդ ուղարկելու հավակնություններ ունի: 2014-ին Հնդկաստանը դարձել էր ընդամնեը 4-րդ երկիրը, որը Կարմիր մոլորակի շուրջ արբանյակ էր ուղարկել ուղեծիր:

Индия попытается вновь запустить миссию на Луну в понедельник, после отмены старта в последнюю минуту из-за технических неполадок, передает AFP.
Индийская организация космических исследований (ISRO) заявила, что перенесла запуск космического корабля  Chandrayaan-2 или Moon Chariot-2 на 14:43 22 июля
Индия стремится стать четвертой страной после России, США и Китая, которая посадит на Луну.
ISRO отменило ранее запланированный запуск ракеты за 56 минут до взрыва в начале этой недели из-за «технической неполадки».  По сообщениям СМИ, ученые ISRO утверждают, что была обнаружена утечка гелиевого топлива.
Индия потратила около 140 миллионов долларов на подготовку проекта, который является одним из самых дешевых среди международных космических держав.
Для сравнения, Соединенные Штаты потратили около 25 миллиардов долларов на 15 миссий «Аполлона» в 1960-х и 70-х годах.
Ракета будет запущена из космического центра в Срихарикоте, острове у побережья южного штата Андхра-Прадеш. На ней будет  орбитальный аппарат, посадочный аппарат и ровер, который был почти полностью разработан и изготовлен в Индии.
Предполагается, что орбитальный аппарат будет продолжать вращаться вокруг Луны в течение примерно  года, снимать поверхности и посылать информацию об атмосфере.
Мягкая посадка на Луну станет огромным шагом вперед в космической программе Индии. Премьер-министр Нарендра Моди намерен запустить пилотируемую миссию в космос к 2022 году.
У Индии также есть амбиции посадить зонд на Марс. В 2014 году Индия стала лишь четвертой страной, выведшей спутник на орбиту вокруг Красной планеты.