Հայաստանում 2019 թվականի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 2088 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետեւանքով զոհվել է 159, մարմնական վնասվածքներ ստացել 3017 մարդ: Ի պատասխան NEWS.am-ի հարցին՝ այս մասին հայտնեցին Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից:
Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում գրանցվել է 1711 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետեւանքով զոհվել է 138, մարմնական վնասվածքներ ստացել 2517 մարդ:
Գերատեսչությունից նշեցին, որ որպես կանխող միջոցառումներ օգտագործում են վերահսկման միջոցները, պարեկային ծառայության ուժեղացումը, երթեւեկության կազմակերպման փոփոխությունը: Նաեւ մշակվել ու Ազգային ժողով է ներկայացվել օրինագծերի փաթեթ միավորների գնահատման համակարգի ներդրման մասին, որը կոչված է կրճատելու ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը եւ բարձրացնելու վարորդների կարգապահությունը:

В первом полугодии 2019 г в Армении зарегистрировано 2088 ДТП, в результате которых погибли 159, получили телесные повреждения 3017 человек. Об этом на запрос Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе полиции Армении.
За аналогичный период прошлого года в республике зарегистрировано 1711 ДТП, в результате которых погибли 138, получили телесные повреждения 2517 человек.
Как отметили в ведомстве, в качестве превентивных мер используются технические средства контроля, усиление патрульной службы, изменение организации движения. Также разработан и представлен в Национальное Собрание пакет законопроектов о внедрении системы балльной оценки, призванный сократить число ДТП и повысить дисциплинированность водителей.