Հայաստանում 2019 թվականի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 2088 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետեւանքով զոհվել է 159, մարմնական վնասվածքներ ստացել 3017 մարդ: Ի պատասխան NEWS.am-ի հարցին՝ այս մասին հայտնեցին Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից:
Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում գրանցվել է 1711 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետեւանքով զոհվել է 138, մարմնական վնասվածքներ ստացել 2517 մարդ:
Գերատեսչությունից նշեցին, որ որպես կանխող միջոցառումներ օգտագործում են վերահսկման միջոցները, պարեկային ծառայության ուժեղացումը, երթեւեկության կազմակերպման փոփոխությունը: Նաեւ մշակվել ու Ազգային ժողով է ներկայացվել օրինագծերի փաթեթ միավորների գնահատման համակարգի ներդրման մասին, որը կոչված է կրճատելու ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը եւ բարձրացնելու վարորդների կարգապահությունը:

YEREVAN. – In the first half of 2019, a total of 2,088 traffic accidents were recorded in Armenia, and they resulted in 159 deaths and 3,017 injuries; the Police press service reported this in response to a query by Armenian News-NEWS.am.
But during the same period last year, a total of 1,711 traffic accidents were recorded in the country, and they resulted in 138 deaths and 2,517 injuries.
Police added that to prevent traffic accidents they use surveillance measures, enhanced patrols, and changes in traffic flow.
Also, a package of bills has been submitted to the National Assembly, and with respect to the introduction of a point system to reduce the number of traffic accidents and to increase the road discipline of drivers.