Հեռուստամեկնաբան Համլետ Ղուշչյանի եւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի վերաբերյալ քրեական գործի վարույթը կասեցվել է։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Վարույթը կասեցվել է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով, այն է՝ հայտնի չէ անձը, որը գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ։
Հիշեցնեք, որ ամիսներ առաջ Ղուշչյանը լրատվամիջոցներով հայտարարել էր, որ Աժ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանը առևանգել է իրեն և ատրճանակը պահել ճակատին։
Մարտի 4-ին դատախազությունը հայտարարեց, որ Ղուշչյանի հայտարարությունների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հրապարակումներն ուղարկել են ՀՀ Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչություն՝ դրանցում ներկայացված հանգամանքները ստուգելու հանձնարարությամբ։
Արդյունքում՝ մարտի 29-ին հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-131-րդ հոդվածի 1-ին մասով, եւ 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կետերով, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ մարդուն առեւանգելը, որն ուղեկցվել է կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ գործադրելու սպառնալիքով։
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել էին Համլետ Ղուշչյանը և Սամվել Ալեքսանյանը, սակայն մինչ օրս գործով որևէ անձ մեղադրյալ չի ներգրավվել։

The proceedings for the criminal case related to TV commentator Hamlet Ghushchyan and former deputy of the National Assembly Samvel Aleksanyan have been suspended, as reported the Investigative Committee of Armenia.
The proceedings were suspended on the ground of point 1 of part 1 of Article 31 of the Criminal Procedure Code, that is, the person who has to be involved as the defendant is unknown.
Months ago, Ghushchyan had made a statement for the media, declaring that former deputy of the National Assembly, businessman Samvel Aleksanyan had kidnapped him and held a gun to his forehead.
On March 4, the Prosecutor General’s Office announced that the releases of mass media outlets regarding Ghushchyan’s statements had been forwarded to the General Department of Criminal Intelligence of the Police of Armenia for verification of the circumstances presented in those statements. A criminal case was instituted on March 29, and Hamlet Ghushchyan and Samvel Aleksanyan were interviewed within the scope of the criminal case, but nobody has been involved as a defendant in this case to this day.