Ամերիկացի կենսաքիմիկոս Քերի Մուլիսը, որը քիմիայի Նոբելյան մրցանակ է ստացել ԴՆԹ անալիզի պարզ եւ էժան մեթոդի հայտնագործության համար, 74 տարեկանում մահացել է, հայտնում է New York Times-ը:
Նրա կինը՝ Նենսի Կոսգրոուվ Մուլիսը հայտնել է, որ գիտնականը մահացել է օգոստոսի 7-ին Կալիֆոռնիայի Նյուփորթ Բիչ քաղաքի իր տանը: Մահվան պատճառը թոքաբորբից հետո բարդությունների պատճառով առաջացած սրտային եւ շնչառական անբավարարությունն էր:
1993 թվականին Մուլիսը Նոբելյան մրցանակը ստացել է բրիտանացի գիտնական Մայք Սմիթի հետ:
Հետազոտողը հայտնի էր ոչ սովորական հայացքներով եւ ապրելու ոճով: Ատենախոսությունը պաշտպանելուց հետո նա ժամանակավորապես լքել է գիտությունը՝ գրողի գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Երբ 1995 թվականին սպանության մեջ մեղադրվող ֆուտբոլիստ Օ. Ջեյ Սիմփսոնի փաստաբանները գիտնականին հրավիրել են դատավարության ժամանակ հանդես գալ որպես փորձագետ, մեղադրող կողմը հասկացրել է, որ նրա ցուցմունքները հարցականի տակ կդնի՝ կապված Մուլիսի կողմից ալկոհոլ եւ թմրանյութեր գործածելու հայտնի փաստի հետ: Գիտնականն այդպես էլ դատարանում չի հայտնվել:
1998 թվականին հրատարակվել է Մուլիսի՝ «Բանականության դաշտում մերկ պարողը» ինքնակենսագրական գիրքը, որում նա, մասնավորապես, հերքել է ՄԻԱՎ-ի եւ ՁԻԱՀ-ի միջեւ կապը:

Американский биохимик Кэри Муллис, получивший Нобелевскую премию по химии за открытие простого и дешевого метода анализа ДНК, скончался в возрасте 74 лет, пишет  РИА Новости   со ссылкой на New York Times.
Супруга Нэнси Косгроув Муллис сообщила, что ученый умер 7 августа в своем доме в калифорнийском городе Ньюпорт-Бич. Причиной смерти стала сердечная и респираторная недостаточность из-за осложнений после пневмонии.
Муллис в 1993 году разделил Нобелевскую премию с британским ученым Майком Смитом.
Исследователь был известен неординарными взглядами и стилем жизни. После защиты диссертации он временно покинул науку, чтобы заняться писательской деятельностью.
Когда в 1995 году адвокаты футболиста О. Джея Симпсона, обвинявшегося в убийстве, пригласили ученого выступить в качестве эксперта на процессе, сторона обвинения дала понять, что поставит под вопрос его показания в связи с известными фактами употребления алкоголя и наркотиков Муллисом. Ученый в суде так и не появился.
В 1998 году была опубликована автобиография Муллиса «Танцующий обнаженным на поле разума», в которой, в частности, он отрицал связь между ВИЧ и СПИДом.