Բրիտանացի զինվորները Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլի արեւմտյան մասում սպանել են երեք քաղաքացիների: Այս մասին, ըստ «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ի, ապրիլի 6-ին հաղորդել է Քաբուլի ոստիկանության պետը, նշելով, որ ողբերգության պատճառ է հանդիսացել բրիտանացիների կողմից կատարված ճանապարհային պատահարը, ինչի հետեւանքով մահացել է երկու տեղացի:
Ըստ տեղեկությունների` միջադեպին ականտես աֆղանցիները փորձում էին կանգնեցնել զինվորին, ով ցանկանում էր արագ լքել դեպքի վայրը: Ի պատասխան` բրիտանացիները կրակ են բացել` սպանելով մի տղամարդու եւ երեխայի, այժմ ընթանում է հետաքննություն:
Հիշեցնենք, որ սա Աֆղանստանում խաղաղ բնակիչների սպանության առաջին դեպքը չէ: Փետրվարի 25-ին Աֆղանստանի կառավարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որի համաձայն` ՆԱՏՕ-ի ուժերը մեկ շաբաթվա ընթացքւոմ սպանել են 65 քաղաքացիների: Ինչպես տեղեկացնում է BBC-ն, իշխանությունները եւս նշել են, որ զոհերի մեծ մասը կանայք եւ երեխաներ են:

Британские солдаты убили трех мирных жителей на западе столицы Афганистана. Об этом 6 апреля сообщил шеф полиции Кабула, отметив, что причиной трагедии стало ДТП с участием британцев, в результате которого погибли две местные жительницы, передает ИТАР-ТАСС.
Согласно информации, ставшие свидетелями аварии афганцы хотели остановить солдат, пытавшихся быстрее покинуть место происшествия. В ответ британцы открыли огонь на поражение, убив мужчину и ранив ребенка. Отмечается, что в настоящий момент ведется следствие.
Напомним, что это не первый случай убийства мирных жителей в Афганистане. 25 февраля правительство Афганистана выступило с заявлением, согласно которому, в течение одной недели силы НАТО убили 65 мирных жителей. Как передавал ВВС, при этом власти отмечали, что большая часть жертв – женщины и дети.