Բեջեթ Պակոլին, ում` Կոսովոյի նախագահ ընտրվելը նախորդ ամիս Սահմանադրական դատարանն անօրինական էր ճանաչել, զիջումների է գնացել եւ համաձայնել է նորից չառաջադրել իր թեկնածությունը:
Իր որոշման մասին Պակոլին հայտնել է երկրի վարչապետ Հաշիմ Տաչիի, ինչպես նաեւ երկրում ամենամեծ ընդդիմադիր ուժի` «Ժողովրդական դաշինք»-ի ղեկավար Իսա Մուստաֆայի հետ հանդիպման ժամանակ: Այս հանդիպումը կազմակերպել էր Կոսովոյում ԱՄՆ դեսպան Քրիստոֆոր Դելլը ապրիլի 5-ին: Այս մասին տեղեկացնում է Lenta.ru-ն` հղում անելով տեղական Gazeta Express-ին:
Արդյունքում` հանդիպման մասնակիցները որոշել են, որ նախագահի պաշտոնի համար Պակոլիի փոխարեն կառաջադրվի փոխզիջումային թեկնածու:
Հիշեցնենք, որ մարտի 30-ին Սահմանադրական դատարանը որոշում էր կայացրել, ըստ որի, նախագահը պետք է հրաժարական տա:
Նշվում էր, որ Կոսովոյի Սահմանադրական դատարանը, դիտարկելով ընդդիմության բողոքները, որոշել է, որ խորհրդարանի նիստում փետրվարի 22-ին Պակոլի ընտրությունը եղել է անօրինական:

Беджет Паколли, избрание которого на пост президента Косово в прошлом месяце было признано Конституционным судом незаконным, пошел на уступки и согласился не выдвигать повторно свою кандидатуру.
Свое решение Паколли озвучил во время встречи с премьер-министров страны Хашимом Тачи, а также лидером крупнейшей оппозиционной партии Демократический союз Косово Исой Мустафой. Данную встречу, которая состоялась 5 апреля, организовал посол США в Косово Кристофер Делл, сообщает Lenta.ru со ссылкой на местное издание Gazeta Express.
В итоге участники встречи договорились, что вместо Паколли на пост президента будет выдвинута некая компромиссная фигура.
Напомним, 30 марта Конституционный суд Косово принял решение, согласно которому президент должен уйти в отставку.
Отмечалось, что Конституционный суд Косово, рассмотрев жалобу оппозиции, постановил, что избрание Паколли на заседании парламента 22 февраля было незаконным. Большинство судей сочли, что при голосовании имели место процедурные нарушения.