Հայաստանում է գտնվում ՆԱՏՕ-ի գնահատման առաքելությունը: Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից, Դաշինքի ներկայացուցիչները գնահատելու են Հայաստանի կողմից 2010թ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) կատարումը:
IPAP-ը ստորագրվել է 2005թ,, իսկ իարականցումը սկսվել է 2006-ից: 2010-ին ավարտվել է երկրորդ փուլի իրականացումը, եւ հայկական կողմը մտադիր է մշակել Ծրագրի նորացված տարբերակը: Առաքելության զեկույցը քննարկվել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի նիստում:

В Армении находится оценочная миссия НАТО. Как сообщили корреспонденту  Новости Армении-NEWS.am в Министерстве обороны Армении, представители Альянса оценят выполнение Арменией IPAP (Плана действий индивидуального партнерства) в 2010 году
IPAP был подписан в декабре 2005 года, реализация начата с 2006 года. В 2010 году  завершилась реализация второго этапа Плана действий индивидуального партнерства НАТО-Армения, и армянская сторона совместно с Альянсом намерена разработать обновленный вариант Плана. Отчет нынешней миссии будет в дальнейшем рассмотрен на заседании Североатлантического Совета в формате 27+1.