Մարդկանց համար, ովքեր հավասարապես չեն սիրում ո՛չ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, ո՛չ էլ Սերժ Սարգսյանին, երրորդ դաշտում կազմավորված ընդդիմությունն այլընտրանք կդառնա։ Ապրիլի 7-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ ԺԿ-ն երբեք չի միանա ո՛չ Հայ ազգային կոնգրեսին, ո՛չ իշխող կոալիցիային։
Նա նաեւ նկատեց, որ ՀԱԿ-ում նորմալ մարդիկ շատ կան, սակայն կմախքը կազմում է ՀՀՇ-ն:
Կարապետյանը նաեւ փաստեց ՀՅԴ-ի հանդեպ իր շատ լավ վերաբերմունքի մասին՝ Դաշնակցությանն անվանելով մի փոքր սպեցիֆիկ եւ հայրենասիրական կուսակցություն։ Կարապետյանը վերջերս սկսել է դրական վերաբերել նաեւ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին։
Սակայն, Կարապետյանի կարծիքով, իր համար այդպես էլ գաղտնիք մնաց այն հանգամանքը, որ հացադուլի ժամանակ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդունեց Հայաստանի ոստիկանության ղեկավարին եւ խորհրդարանի խոսնակին, ովքեր այն իշխանության ներկայացուցիչներն են, որոնց դեմ պայքար էր մղում քաղաքական գործիչը։
Բացի այդ, անհասկանալի էր նաեւ հացադուլն ավարտելու պատճառաբանությունը. «վաղը դստերս ծննդյան օրն է»։ «Բայց ամեն դեպքում ես հարգում եմ նրան»,- ասաց ԺԿ նախագահը։
Չբացառելով քաղաքական որեւէ ուժի հետ միավորման հնարավորությունը՝ Կարապետյանը նշեց, որ ապրիլի 10-ին կայանալիք հանրահավաքին ինքը մենակ կլինի։

Для тех людей, которые в равной мере не любят Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна, оппозиция, сформированная на третьем поле, станет альтернативой. А эта часть народа, на самом деле, составляет большинство. Об этом на пресс-конференции 7 апреля заявил лидер Народной партии Тигран Карапетян, одновременно отметив, что НП никогда не присоединится ни к Армянскому национальному конгрессу, ни к правящей коалиции.
Он также заметил, что хотя «в составе АНК есть очень даже нормальные люди, однако костяк составляет АОД».
Карапетян одновременно констатировал свое очень хорошее отношение к АРФ Дашнакцутюн, назвав ее немного специфичной и патриотичной партией. Карапетян также с недавних пор начал положительно относиться к лидеру партии «Наследие» Раффи Ованнисяну, после голодовки последнего.
Однако, по мнению Карапетяна, для него так и осталось загадкой то обстоятельство, что во время голодовки Раффи Ованнисян принял главу Полиции Армении и спикера парламента, несмотря на то, что они являются представителями той власти, против которой и ведет борьбу политик. Также была непонятной мотивация завершения голодовки: «Завтра у моей дочери день рождения. Но, тем не менее, я его уважаю».
Не исключив возможность объединения с какой-либо политической силой, Карапетян отметил, что на предстоящем 10 апреля митинге он будет один.