Նոյեմբերի 23-ին Իջեւանի «Իջեւանատուն» ռեստորանի մոտ պաշտոնապես բացվել է էլեկտրոմոբիլների լիցքավորման առաջին կայանը, հայտնում են Տավուշի մարզպետարանից։
Բացման արարողությանը ներկա էին Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը, մարզպետարանի աշխատակիցներ, Ուկրաինայի հայերի միության եւ տարբեր մարզերի ներկայացուցիչներ, Իջեւանի քաղաքապետ Հայկ Ղալումյանը եւ պատվավոր այլ հյուրեր:
«Այսօր մենք Տավուշի մարզում բացում ենք առաջին էլեկտրական լցակայանը։ Մեզ համար դա շատ կարեւոր նշանակություն ունի, որովհետեւ հերթական նորարարական քայլն ենք կատարում, որը մեծ շարունակություն պետք է ունենա։ Սա հնարավորություն է ավելի հարստանալու, սեփական ոտքերին ավելի ամուր հենվելու, սպառողական մոտեցումից անցնելու արտադրողական մոտեցման։ Շնորհակալ եմ բոլոր նախաձեռնողներին, հատկապես Ուկրաինայի հայ համայնքին եւ շնորհավորում եմ իրենց մուտքը մեր կյանք, մեր մարզի տնտեսական, մշակութային կյանք,- ասել է Հայկ Չոբանյանը։
Ամիսներ առաջ մարզպետ Հայկ Չոբանյանը հանդիպում էր ունեցել Ուկրանիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում համայնքի ներկայացուցիչները ներկայացրել էին «Ecocars» էլեկտրատրանսպորտի զարգացման ծրագիրը, որն իրագործելու են Հայաստանում եւ սկիզբը դրվելու է Տավուշի մարզից։
«Ecocars»-ը Հայաստանում էլեկտրոմոբիլների լիցքավորման կայանների տեղադրման սոցիալական նախագիծ է, որն իրականացվում է «Ուկրաինայի հայերի միություն» հասարակական կազմակերպության ներդրումային ծրագրի շրջանակներում:
Նախաձեռնող խումբը Դնեպրոպետրովսկի շրջանի հայ երիտասարդությունն է՝ ի դեմս Կամենսկոյե քաղաքի հայերի միության նախագահ Ռոման Չոբանյանի:

Официальное открытие зарядной станции для электромобилей состоялось 23 ноября близ ресторана «Иджеванатун» в городе Иджеван Тавушской области Армении.
На церемонии открытия электрозаправочной станции присутствовали губернатор Тавушской области Айк Чобанян, сотрудники областной администрации, представители Союза армян Украины и разных областей, мэр Иджевана Айк Галумян и другие почетные гости.
«Сегодня мы открываем в Тавушской области первую электрозаправочную станцию. Это имеет для нас весьма важное значение, потому что мы предпринимаем очередной новаторский шаг, который будет иметь свое продолжение. Это предоставит возможность еще больше обогатиться, крепко стоять на ногах, перейти от потребительского подхода к созидательному. Я благодарен всем инициаторам, особенно армянской общине Украины и поздравляю их со вступлением в нашу жизнь, в экономическую, культурную жизнь нашей общины», - сказал Айк Чобанян.
Несколько месяцев назад губернатор Тавушской области встречался с представителями армянской общины Украины. Во время встречи представители общины представили программу развития электрического транспорта - «Ecocars», которая будет реализовываться в Армении, а начало программе будет положено в Тавушской области.
«Ecocars» - это социальный проект по открытию зарядных станций для электромобилей в Армении, который реализовывается в рамках инвестиционной программы общественной организации «Союз армян Украины».
Инициатором проекта является армянская молодежь Днепропетровской области во главе с председателем Союза армян города Каменское Романом Чобаняном.