Կոտ դ`Իվուարի գործող նախագահ Լորան Գբագբոյի զորքերը նորից վերահսկողության ներքո են վերցրել Աբիջանը: Նախագահական ընտրություններում հաղթած Ալասան Ուատարայի ուժերը մի քանի օր անհաջող փորձեր էին անում գրավել քաղաքում գտնվող նախագահական նստավայրը, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալան լե Ռոյին:
Նա պատմել է, որ Գբագբոն, մնալով նախագահական նստավայրի ստորերկրյա բունքերում եւ չցանկանալով լքել պաշտոնը, խաղաղ բանակցությունների կոչերով թուլացրել է հակառակորդի զգոնությունը, եւ հիմա նրա ուժերը վերահսկում են Աբիջանը:
Լե Ռոյը հայտնել է, որ Գբագբոյի մոտ դեռեւս մնում է ծանր ռազմատեխնիկա` չնայած որ ՄԱԿ-ի եւ Ֆրանսիայի խաղաղարար ուժերի գործողությունների արդյունքում դրանք ոչնչացվել էին:
Գործող նախագահ, ընտրություններում պարտված Գբագբոյի եւ դրանցում հաղթած Ոուատարայի ուժերի միջեւ հակամարտությունը շարունակվում է մարտից: Գբագբոն ծանր ռազմատեխնիկա է օգտագործում հակառակորդի ուժերի դեմ:

Войска действующего президента Кот-д`Ивуара Лорана Гбагбо вновь установили контроль над Абиджаном после нескольких дней, в течение которых силы одержавшего на выборах победу Алассана Уаттары безуспешно пытались захватить резиденцию президента, сообщает агентство Reuters со ссылкой на заместителя генсека ООН по операциям по поддержанию мира Алана ле Роя.
По словам чиновника, Гбагбо, остающийся в бункере под своей резиденцией и не желающий покидать свой пост, призывами к мирным переговорам усыпил бдительность противников, и сейчас его силы вновь смогли захватить Абиджан.
Ле Рой также сообщил, что у Гбагбо все еще остается тяжелое вооружение, несмотря на действия миротворцев ООН и французских военных, которые за последние несколько дней уничтожали его.
С марта в Кот-д`Ивуаре продолжаются столкновения между сторонниками Уаттары, признанного международным сообществом, и Гбагбо, который использует тяжелое вооружение против сил противника.