ՀՀ կառավարության վերջին նիստում արդարադատության համակարգում փոփոխություների մասին որոշում է կայացվել: Օրաթերթը այս առթիվ զրուցել է Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հետ: Ներկայացնում ենք մի հատված զրույցից:
Ակնհայտորեն արդարադատության համակարգում այս փոփոխություններից շատերն են դժգոհելու, պատկերացնո՞ւմ եք, թե քանիսի «գործին եք խփում», չէ՞ որ կոնկրետ մարդկանց շահերին եք հարվածում: Չե՞ք անհանգստանում, որ ամբողջ համակարգը դեմ դուրս կգա:
Այս պարագայում նախարարի լիազորությունները բավականին փոքր են, բայց պիտի նույն կադրերին փորձենք օգտագործել, եւ դա է դրված «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի հիմքում, բայց այն, որ որոշ մարդիկ դուրս են մնալու , եւ նոր մարդիկ են գալու, միանշանակ է եւ պարզ: Նաեւ մի բան, որը կարող է ուրախացնել հ/կ-ներին. ըստ էության, այլեւս առանձին տեսչություն, որը հսկողություն է իրականացնում ոչ առեւտրային կազմակերպությունների հանդեպ, չի լինելու: Կլինի մի փոքրիկ բաժին միայն, որը պրոակտիվ չի լինելու հ/կ-ների նկատմամբ, ինչը տարբեր միջազգային կազմակերպություններ շարունակ բարձրացնում են:

На последнем заседании правительства Армении принято решение о перестановках в системе Министерства юстиции. В связи с этим, корреспондент газеты «Аравот» побеседовал с министром юстиции Грайром Товмасяном. Представляем фрагмент этого интервью.
Очевидно, что эти изменения вызовут недовольство у многих. Представляете, скольким вы ставите палки в колеса, по интересам скольких людей это ударит? Не вызывает беспокойства, что вся система может выступить против?
«В этом смысле полномочия министра достаточно ограничены. Но мы должны пытаться использовать те же кадры, и это является основой закона «О государственной службе». Но то, что некоторые покинут систему, а другие пополнят ее ряды, однозначно и ясно. Еще одно обстоятельство, которое может обрадовать общественные организации – по сути, отныне не будет отдельной инспекции по контролю над некоммерческими организациями. Останется лишь небольшой отдел, который не будет проактивным в отношении общественных организаций, о чем неоднократно заявляли различные международные организации».