Երեւանում ընթացող հայ-չինական գործարար համաժողովի շրջանակներում Հայաստան են ժամանանել մի քանի տասնյակ չինացի գործարարներ։
NEWS.am-ը փորձեց չինացի գործարարներից տեղեկանալ, թե ինչ կոնկրետ ծրագրեր կարող են Հայաստանում իրականացնել:
Ճանապարհների ու կամուջների շինարարության չինական կորպորացիայի ներկայացուցիչ Թին Սյաո Չանն ասաց, որ ցանկանում են մասնակցել ճանապարհաշինական աշխատանքների հայաստանյան մրցույթներին։
Հատկապես հետաքրքրություն են ցուցաբերում Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցման մրցույթին, սակայն նաեւ պատրաստակամություն հայտնեց երկաթուղային ճանապարհների կառուցման առումով։
Մեր մյուս զրուցակիցը ներկայացնում էր «Էքսիմբանկը»։ Դա պետական բանկ է, որի հիմնական նպատակն է՝ օժանդակել չինական ընկերություններին՝ դուրս գալ արտաքին շուկա։ Հայաստանում առայժմ ներկայացուցչություն չեն բացի, քանի որ մի փոքր տարբերվում են առեւտրային բանկերից, նույնիսկ Չինաստանում ներկայացուցչություններ քիչ ունեն։ Սակայն եթե բիզնես-ֆորումի ժամանակ իրենց համապատասխանող ծրագրեր լինեն, ապա աշխատանքային խումբ կստեղծեն՝ դրանք ուսումնասիրելու համար։ Չինացի հյուրն ասաց, որ առայժմ հայկական բանկերին ծանոթ չենք, չունեն ուղղակի կոնտակտներ։
Այն հարցին, թե կարո՞ղ է արդյոք հայկական բիզնեսը չինական բանկից վարկ վերցնել՝ դրական պատասխան տվեց։ Օրինակ՝ հայերը կարող են վարկ ստանալ չինական շուկայում աշխատելու համար եւ այլն։ Պայմանները կախված են ծրագրի բնույթից։ «Այսօր կծանոթանանք տեղական ընկերությունների եւ բանկերի հետ, որից հետո կորոշենք համագործակցության շրջանակները»,- ասաց «Էքսիմբանկի» ներկայացուցիչը։

В рамках армяно-китайского бизнес-форума в Ереване в Армению прибыли несколько десятков китайских бизнесменов.
Корреспондент Новости Армении – NEWS.am попытался узнать у китайских бизнесменов, какие конкретные программы они могут реализовать в Армении.
Представитель китайской корпорации по строительству дорог и мостов Тин Сяо Чан сказала, что они хотят принимать участие в армянских конкурсах на строительство дорог.
Они проявляют интерес особенно к конкурсу на строительство транспортного коридора Север – Юг, а также к строительству железных дорог.
Другой наш собеседник представлял «Эксимбанк». Это государственный банк, основная цель которого – содействовать китайским компаниям, чтобы они вышли на внешний рынок. Они пока не откроют представительства в Армении, так как немного отличаются от коммерческих банков, даже в Китае у них мало представительств. Однако если в ходе бизнес-форума будут соответствующие им программы, то они создадут рабочую группу, чтобы изучить их. Китайский гость сказал, что они пока не знакомы с армянскими банками, у них нет прямых контактов.
На вопрос о том, может ли армянский бизнес брать кредит в китайском банке, был дан положительный ответ. Например, армяне могут получать кредиты, чтобы работать на китайском рынке. Условия зависят от характера программы. «Сегодня мы ознакомимся с местными компаниями и банками, после чего определим рамки сотрудничества», – сказал представитель «Эксимбанка».