Անհրաժեշտ է վերանայել հասարակության կենսագործունեության բոլոր ոլորտների, ներառյալ հանքարդյունաբերության եւ քաղաքաշինության նկատմամբ մոտեցումները: Այս մասին հունվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց բնապահպան Կարինե Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ պետք է աշխատել քաղաքացիների շրջանում գիտակցության փոփոխության ուղղությամբ, ինչի համար, օրինակ, կարելի է պարտադիր դպրոցական առարկա մտցնել, ինչը դեռեւս չի արվում: «Կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ խնդիր է, եւ տարերային աղետները, այդ թվում՝ հրդեհները, 0,5-0,6 աստիճանով միջին ջերմաստիճանի բարձրացման արդյունք են: Փորձագետների տվյալներով՝ 2 աստիճանով ջերմաստիճանի բարձրացումը կարող է անդառնալի հետեւանքների հանգեցնել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ 50 տարում տարերային աղետների թիվը կրկնապատկվել է, եւ դա պատասխան է մարդու գործունեությանը:
Բնապահպան Սիլվա Ադամյանի խոսքով՝ Հայաստանի համար ձմռան շրջանում հրդեհները, որոնք գրանցվել են Լոռիում եւ Տավուշում, երկրի համար նոնսենս են: «Մասշտաբները մեծ չեն եղել, սակայն պետք է փոխել վերաբերմունքը, եւ ԱԻՆ-ը պետք է ուժգնացնի իր տեխնիկական հնարավորությունները: Եթե Հայաստանում նման հրդեհ լինի, ինչպես Ավստրալիայում, դա կարող է աղետի հանգեցնել՝ հաշվի առնելով այն, որ մենք զարգացած երկրների հնարավորությունները չունենք: Կարեւոր է նաեւ, որպեսզի երկրի ղեկավարությունն ավելի լուրջ վերաբերվի բնապահպանական խնդիրներին»,- նշեց նա: Փորձագետը նկատեց, որ Հայաստանի կլիմայի վրա բացասական ազդեցություն են գործում նաեւ փոքր ՀԷԿ-երը, որոնց շինարարությունն ավարտվել է առանց էկոլոգիական ռիսկերը հաշվի առնելու:

The approaches to all spheres of activity of the society, including mining and urban development need to be revised. This is what environmentalist Karine Danielyan told reporters today.
According to him, it is necessary to work on increasing citizens’ consciousness, and this can be done through the introduction of a mandatory subject in school. “Climate change is a global issue, and natural disasters, including fires are the result of the rise of the average temperature by 0.5-0.6 degrees. Experts say increase of temperature by 2 degrees may lead to severe consequences,” she stated.
According to environmentalist Silva Adamyan, the fires that were recorded in Armenia’s Lori and Tavush Provinces in the winter are nonsensical. “The fires weren’t large-scale fires, but we need to see a change of attitude. If a fire like the fire in Australia spreads in Armenia, this will be a disaster. It is also important for the country’s leadership to show a more serious approach to environmental issues,” she stated.