2019 թվականին ոսկերչական իրերի համաշխարհային պահանջարկը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 6 տոկոսով եւ կազմել 2,107 տոննա։ Այս մասին վկայում է Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (World Gold Council, WGC) «Ոսկու պահանջարկի դինամիկան» հաշվետվությունը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
2019 թվականի չորրորդ եռամսյակում այդ ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 10 տոկոսով՝ կազմելով 584,5 տոննա։ Ոսկերչական իրերի, ինչպես նաեւ ոսկու ձուլակտորների պահանջարկի կրճատումը նպաստել է ոսկու պահանջարկի անկմանը անցած տարվա հոկտեմբեր- դեկտեմբերին, նշում են WGC փորձագետները։ Այսպես, ոսկու համաշխարհային պահանջարկը չորրորդ եռամսյակում նվազել է 19 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ կազմելով 1,045 տոննա, ընդհանուր սպառողական պահանջարկը տարեկան կտրվածքով նվազել է 11,4 տոկոսով՝ կազմելով 825 տոննա։
Ոսկու գինը անցած տարվա հոկտեմբեր-դեկտեմբերին կազմել է մեկ ունցիան միջինը 1,481 դոլար, ինչն ամենաբարձր միջին եռամսյակային ցուցանիշն է 2013 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած, նշում է WGC-ն։ «Ոսկու գները տարբեր արժույթներով, ներառյալ եվրոն, հնդկական ռուփին եւ թուրքական լիրան, պատմության մեջ հասել են ամենաբարձր մակարդակի»,- նշվում է հաշվետվությունում։
Ոսկու բարձր գները 2019 թվականի երրորդ եւ չորրորդ եռամսյակներում սպառողների պահանջարկի նվազման պատճառ են դարձել (ընդհանուր սպառողական պահանջարկը նվազել է գրեթե 11 տոկոսով՝ 2,978 տոննա), նշել է WGC-ի շուկայի հետազոտողների խմբի ղեկավար Լյուիս Սթրիթը։ Նա նաեւ նշել է, որ ոսկու երկու ամենամեծ սպառողական շուկաներում՝ Հնդկաստանում եւ Չինաստանում, բացի արժութային էֆեկտից, նկատվում է ավելի դանդաղ տնտեսական աճ, ինչը նույնպես ազդել է ավելի ցածր սպառողական պահանջարկի վրա։
«Սակայն հետաքրքրիր է նաեւ պահանջարկը դիտարկել արժեքային արտահայտությամբ. օրինակ, 2019 թվականին դոլարով ոսկերչական իրերի պահանջարկն ավելացել է 3 տոկոսով։ Այսպիսով, գումարը, որը սպառողները պատրաստ էին ծախսել ոսկերչական զարդերի վրա, փաստորեն ավելացել է, դա այն է, ինչը նկատի չի առնվում պահանջարկի ծավալների մասին հաշվետվություններում»,- ավելացրել է փորձագետը։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ ոսկու գների մակարդակը եւ դրանց տատանողականությունը կշարունակեն ազդել սպառողական պահանջարկի վրա նաեւ 2020 թվականին։ «Չինաստանում ոսկերիչները կշարունակեն ստեղծել նոր ապրանքներ, որպեսզի գրավեն տարբեր տարիքային խմբերի գնորդներին, ինչը պետք է օգնի պահանջարկը պահելուն։ Հնդկական շուկայում մտցվել է պարտադիր մակնշում, որը պետք է բարձրացնի վստահությունը ոսկյա զարդերի նկատմամբ»,- ասել է Լյուիս Սթրիթը՝ նշելով, որ համաձայն WGC հետազոտությունների արդյունքների՝ ճյուղի հանդեպ վստահությունը բարձրացնող ցանկացած քայլ պետք է դրական լինի ոսկու պահանջարկի համար։

Мировой спрос на ювелирные изделия из золота в 2019 году сократился по сравнению с предыдущим годом на 6% и составил 2,107 тыс. тонн. Это следует из отчета Всемирного совета по золоту (World Gold Council, WGC) «Динамика спроса на золото», сообщает ТАСС.
В четвертом квартале 2019 года этот показатель уменьшился на 10% к аналогичному периоду 2018 года до 584,5 тонн. Сокращение спроса на ювелирные изделия, а также на золотые слитки способствовало падению спроса на золото в октябре - декабре прошлого года, отмечают эксперты WGC. Так, мировой спрос на золото в четвертом квартале упал на 19% в сравнении с таким же периодом годом ранее, до 1,045 тыс. тонн, совокупный потребительский спрос в годовом сопоставлении - на 11,4%, до 825 тонн.
Цена золота в октябре - декабре прошлого года составляла в среднем $1,481 тыс. за унцию, что является самым высоким среднеквартальным показателем с первого квартала 2013 года, указывает WGC. «Цены на золото в различных валютах, включая евро, индийскую рупию и турецкую лиру, достигли самых высоких уровней в истории», - отмечается в отчете.
Высокие цены на золото в третьем и четвертом кварталах 2019 года стали причиной снижения спроса со стороны потребителей в 2019 году (совокупный потребительский спрос упал на почти 11%, до 2,978 тыс. тонн), пояснил руководитель группы исследований рынка WGC Льюис Стрит. Он отметил также, что на двух крупнейших потребительских рынках золота - в Индии и Китае - помимо валютного эффекта наблюдается более медленный экономический рост, что также повлияло на более низкий потребительский спрос.
«Однако также полезно взглянуть на спрос в стоимостном выражении: например, в 2019 году спрос на ювелирные изделия в долларах вырос на 3%. Таким образом, сумма, которую потребители готовы потратить на золотые украшения, фактически увеличилась - это то, что упускается из виду в отчетах об объемах спроса», - добавил эксперт.
По мнению аналитика, уровень цен на золото и их волатильность продолжат влиять на потребительский спрос и в 2020 году. «В Китае ювелиры продолжат создавать новые продукты, чтобы привлекать покупателей из разных возрастных групп, что должно помочь поддержать спрос. На индийском рынке введена обязательная маркировка, которая должна повысить доверие к украшениям из золота», - сказал Льюис Стрит, отметив, что согласно результатам исследований WGC, любые шаги, повышающие доверие к отрасли, должны быть позитивны для спроса на золото.